Hindistan'daki Okul, Eğitim İçin Para Yerine Öğrencilerinden Plastik Geri Dönüşüm Maddeleriyle Ödeme Alıyor Ve Tüm Kasaba Dönüştürülüyor

Hindistan'daki Okul, Eğitim İçin Para Yerine Öğrencilerinden Plastik Geri Dönüşüm Maddeleriyle Ödeme Alıyor Ve Tüm Kasaba Dönüştürülüyor

1. Hindistan'daki Okul, Eğitim İçin Para Yerine Öğrencilerinden Plastik Geri Dönüşüm Maddeleriyle Ödeme Alıyor Ve Tüm Kasaba Dönüştürülüyor

Gezegenimizin şu anda atmosferde, insanların varlığı boyunca yaşadığı en yüksek miktarda sera gazıyla karşı karşıya olduğu bildirildi. Görünüşe göre, kelimenin tam anlamıyla gözlerimizin önünde bir felakete tanık olduğumuzu anlamaya başladığımızda, içinde yaşadığımız trajik şu anki durumunu değiştirebilecek pozitif girişimler aramaya başladık. İnsanlar ve gezegen için en iyisini yapmak için çabalayan bir şeye bakalım, olur mu?

 

Daha fazla bilgi: Akshar Vakfı 

 

Akshar, Hindistan'da öğrencilerin okula giderken her gün plastik torba taşıdığı oldukça geleneksel olmayan bir okul.

 

Okulun kurucu ortağı olan Boring Panda ile yaptığı röportajda Mazin Muhtar, bize 2013'te New York'ta buluştuktan sonra karısıyla bir fikir bulduğunu söyledi. “İkimiz de yeni bir başlangıç ​​yapmayı hayal ediyorduk. Yoksulluktaki çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir tür okul. Akshar'ı aynı yıl kurduk ve 2016'da Akshar Forum'a başladık.

 

Geri dönüşüm merkezine başladığımızda, ebeveynler başlangıçta destek olmadı. Bu yüzden ebeveynleri geri dönüşüme zorlamak için “Plastik Okul Ücretleri” fikrini gördük. Bu politikaya başlamadan önce okul yıllarca ücretsizdi. Gerçekte, okul ücretlerinden çok, zorunlu ev ödevi gibi olmakla birlikte, plastik okul ücretini vermek, ebeveynlere şunu hatırlatmaya yarar: okul tamamen ücretsizdir, ancak yapabileceğiniz en az şey, temiz, kuru plastik atıklarınızı evden göndererek bize yardımcı olmaktır. .”

 

Herkes için ücretsiz bir okula başlamak istedik, ancak bu alanda ortaya çıkan daha büyük bir sosyal ve ekolojik sorun olduğunu fark ettikten sonra bu fikre rastladım. Yakındaki alanlardan biri ne zaman plastik yaksa, sınıflarımızın toksik dumanlarla nasıl doldurduğunu hala hatırlıyorum. Burada, atık plastiği sıcak tutmak için yakmak olağandı. Bunu değiştirmek istedik ve böylece öğrencilerimizi plastik atıklarını okul harcı olarak getirmeleri için teşvik etmeye başladık ”dedi.

Çocukların çoğu, bu okul kurulmadan önce yakındaki taş ocaklarında işçi olarak çalışıyordu.

 

Taş ocaklarında günde 2.50 dolar kazanılıyor

 

Okul çocuklara yasal olarak ödeme yapamadığından, bir alternatif buldular. Akshar, büyük öğrencilerin kendinden daha genç öğrencilere ders vermesini teklif etti ve bu sayede öğrencilerin atıştırmalık, kırtasiye ve kıyafet satın almalarını sağlayan oyuncak para notları kazandılar.

 

Öğrenciler ayrıca öğretmenlerinden e-ticaret sitelerinde bulunan bir şey satın almalarını isteyebiliyor. Öğretmenler, öğrencilerin kazandıkları kağıt paraları gerçek paraya çeviriyor ve öğrencinin Amazon'dan istediği her şeyi sipariş ediyor.

 

Okul ayrıca öğrencilerine ve ebeveynlerine plastiğin zararlı etkilerini öğretiyor. Parmita'ya göre, birçok ebeveyn evlerini ısıtmak için plastik yakardı. Okul toplumu eğitmeye başladıktan sonra, çocuklarını maruz bıraktıkları tehlikeleri öğrendikten sonra şok oldular.

 

Öğretim yöntemleri sorulduğunda, Mazin bize şöyle dedi:

Çocuk işçiliğini, çocuk işçiliğiyle savaşmak için kullanıyoruz - yoksulluktaki çocuklar, okulda kalmak, öğrenmek ve kazanmak için para kazanmak zorunda. Çocukları eğitmen ve sosyal hizmet uzmanı olarak kullanıyoruz. Bu, küçük çocukların, daha yaşlı ve sevecen bir öğrenciden günlük öğrenim almalarını sağlıyor.

Öğrencilerimiz daha fazla kazanmak için daha fazla şey öğreniyor - onlara becerilerine ve bilgilerine dayanarak ödeme yapıyoruz ve onlara kötü davranışlar için para cezası veriyoruz. Öğrenciler bir sınıf seviyesinden diğerine geçtiklerinde, ücretleri artıyor. Ayrıca, ücretler, öğretmenlik becerisiyle de artıyor. Öğrenciler, bu yöntemle örnek öğrenciler gibi davranmaya şiddetle teşvik ediliyor ”

 

Her öğrenciyi doğrudan bir kariyere yerleştirin”

- çocuklar okulda kendileri için kariyer bulana kadar okula devam ediyorlar buna da üniversiteler veya meslek okulları yardımcı oluyor. Gençler, 12-18 yaş grubu için, öğretime ek olarak mesleki beceriler de geliştiriyorlar. Öğrenciler İngilizce, Matematik ve Fen derslerini öğrenirler, ancak ortaokulda, müfredatta Marangozluk, Nakış, Geri Dönüşüm, Fotoğrafçılık ve yakında Güneş Teknisyeni dersi de eklenecek. “Okuldan Kariyere Boru Hattı”’nı geliştiriyoruz. ”

 

Plastik okul ücretlerini al - çevrelerinden sorumlu olmalarını öğret”

. Her okul bunu yaparsa, plastik krizini engelleyebilir. Öğrenciler topluluklarını etkileyen sorunları ele almayı öğrenir ve sorunları çözmek için eğitimlerinin bir parçası olarak makineler ve buluşlar geliştirir. ”

Okul sadece 20 çocukla başladı ve şimdi 110'a ulaştı

 

Her öğrenci, topluma katkıları olarak haftada yaklaşık 25 adet plastik atık getirir. “Başlangıçta, genç çocuklarımızın çoğu okuldan ayrılmış ve çocuk işçilerdi. Şimdi okul saatlerinde ders vererek ve okuldan sonra Geri Dönüşüm Merkezimizi işleterek okulda para kazanıyorlar. ”

 

Eğitimdeki gençler, “Eko-tuğla” oluşturmak için düzinelerce plastik paketi plastik şişelere sıkıştırmak için kullanılır. Bu tuğlalar çimentolu inşaatlarda kullanılır. Okulun sonraki projesi ise “Normal tuğla ve eko-tuğla kombinasyonu kullanarak özel bir kızın tuvaleti kurmayı planlıyoruz ”diyor Mazin Mukhtar.

Mazin ve Parmita, bu okulu yaratan çift, gelecekte Hindistan'da bunun gibi 100 okul yaratmayı hedefliyor.

 

Kaynak:  https://www.boredpanda.com