2 yıldır süren Wikipedia engeli görüşülecek!

Türkiye'deki kullanıcılar iki yıldan uzun süredir Wikipedia engeli ile karşı karşıya. Uzun süredir engelli siteler arasında yer alan Wikipedia için görüşmeler başlayacak. Anayasa Mahkemesi Wikipedia erişim engeli kararını görüşecek. Wikipedia'ya...

2 yıldır süren Wikipedia engeli görüşülecek!
Türkiye'deki kullanıcılar iki yıldan uzun süredir Wikipedia engeli ile karşı karşıya. Uzun süredir engelli siteler arasında yer alan Wikipedia için görüşmeler başlayacak. Anayasa Mahkemesi Wikipedia erişim engeli kararını görüşecek.

Wikipedia'ya nasıl girilir?

Wikipedia engeli için görüşme 11 Eylül'de

Bundan 2.5 yıl önce yasaklı siteler arasında giren internet ansiklopedisi Wikipedia'ya belirtilen süre boyunca giriş yapılabiliyordu. Tamamı engellenen site için Anayasa Mahkemesi görüşmeleri başlatıyor. 11 Eylül günü başlayacak toplantıda, Anayasa Mahkemesi Wikipedia erişim engeli ile ilgili kararın kaldırılıp kaldırılmayacağını görüşecek. Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, 11 Eylül günü yapılacak toplantıda, Wikipedia'nın tamamına erişimin engellenmesine karar verilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal edip etmediği masaya yatırılacak. İhlal kararı çıkması durumunda siteye olan erişim engeli kaldırılacak. Ayrıca, başvuruyu kurula sevk etme seçeneği de bulunuyor.

Ne olmuştu?

BTK, 2017 yılının nisan ayında Wikipedia olan erişimin engellemesi yönünde bir karar verdi. Buna gerekçe olarak ise, Wikipedia'da yer alan ve Türkiye'yi terör örgütleriyle işbirliği içinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılmaması gösterildi. 5651 Sayılı Kanun'un 8/A maddesine göre alınan karar, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararıyla onandı.

The post 2 yıldır süren Wikipedia engeli görüşülecek! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.