64 çekirdekli AMD Epyc işlemciler tanıtıldı!

Ryzen serisi işlemcileri ile masaüstü bilgisayarlarda Intel'i oldukça zorlayan bir rakip haline gelen AMD, bu kez 64 çekirdekli AMD Epyc işlemciler rekabeti bir üst noktaya taşıdı. AMD Epyc serisi, sunucular için geliştirilen bir çözüm olarak...

64 çekirdekli AMD Epyc işlemciler tanıtıldı!
Ryzen serisi işlemcileri ile masaüstü bilgisayarlarda Intel'i oldukça zorlayan bir rakip haline gelen AMD, bu kez 64 çekirdekli AMD Epyc işlemciler rekabeti bir üst noktaya taşıdı. AMD Epyc serisi, sunucular için geliştirilen bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. AMD, yeni çözümüyle birlikte uzun zamandır girmek istediği pazara giriş yapmış oldu. Teknoloji devinin en önemli iddialarından birisi, Epyc 7742'nin tam yük altındayken Intel Xeon Platinum 8280L işlemciden yüzde 97 daha performanslı olduğu yönünde.

AMD Radeon RX 5700 XT özellikleri ve fiyatı

AMD EPYC işlemciler ile sunucu pazarı kızışıyor!

7 nm fabrikasyon süreci ile üretilen, 64 çekirdeğe ve 128 iş parçacığına sahip olan işlemciler 3.4 GHz hıza ulaşabiliyor. Güç tüketimi yani işlemcinin TDP değeri ise 225W olarak açıklandı. AMD-epyc-prfrmns AMD yeni işlemcileri ile EPYC 1'in kayan nokta performansını 4 katına çıkardı. Intel tarafında ise Cascade Lake işlemci serisi zaten bir yıldır pazarda. 2020'nin ilk çeyreğinde ise Cooper Lake serisi piyasaya sürülecek. Intel CEO'su Bob Swan, bir kaç ay önce daha rekabetçi bir AMD beklediğini açıklamıştı. Tek iş parçacıklı işlemci yükü, aynı frekansta ortalama yüzde 1.15 IPC'ye sahipken, 32 çekirdek ve 64 iş parçacığında, iş yükü artışı yüzde 1.23 IPC. AMD'nin IPC'den ettiği maksimum kazanç ve 32 çekirdekli bir işlemcide verimlilik iyileştirmeleri yüzde 1.4'e yükseldi. Ancak bu sonuçlar olağanüstü olarak görülmedi. Epyc işlemciler 128 PCIe şeridi, PCIe 4.0 teknolojilerini destekliyor. Ayrıca 8 TB'a kadar DDR4-3200 MHz RAM destekliyor. AMD tek soketli kurulumlarının, çift soketli Xeon'a eşdeğer bir performans sunduğunu savunuyor. Aşağıdaki grafiğe göre, çift soket AMD Epyc 7742, çift soket Intel Xeon Platinum 8280'yi yakalayabiliyor. Amd-Epyc-test Asıl şaşırtıcı durum fiyat farkında, Epyc 7742, 6950 dolar iken, Intel Xeon Platinum 8280, 28 çekirdekli bir yonga olmasına rağmen 10000 dolar fiyat etiketiyle satılıyor. AMD bu sayede uygun fiyata yüksek performans sunmayı hedefliyor.

The post 64 çekirdekli AMD Epyc işlemciler tanıtıldı! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.