ABD Hazine Bakanlığı: Huawei ve Trump barışabilir!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Başkan Donald Trump'ın Çin ile yaşanan ticaret savaşlarında takındığı sert tutumu değerlendirdi. Bakan, Trump'ın tutumunun olumlu bir ilerleme kaydedildiği halinde yumuşatabileceğini belirtti. Eğer belirtildiği...

ABD Hazine Bakanlığı: Huawei ve Trump barışabilir!
ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Başkan Donald Trump'ın Çin ile yaşanan ticaret savaşlarında takındığı sert tutumu değerlendirdi. Bakan, Trump'ın tutumunun olumlu bir ilerleme kaydedildiği halinde yumuşatabileceğini belirtti. Eğer belirtildiği gibi olursa, Huawei'nin üzerindeki ticari kısıtlamalar bir nebze olsun hafifleyebilir.

Mate 30 için işletim sistemi sinyali

Huawei ile Trump bir anlaşmaya varabilir

Son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında görülen ekonomik gerginliğin ikili anlaşmalarla ortadan kalkacağına inanan Mnuchin, sözlerine şöyle devam etti:" Bence, başkanın ifade etmek istediği nokta Huawei'nin yapacakları ile ilgili. Eğer Başkan Trump Çin'den belirli garantiler alırsa ve kendisi bu konuda ikna edilirse bazı hususlarda pozitif adımlar atmaya istekli olacak. Bu hususlar, ulusal güvenlik sorunlarıyla ilgili. Buna ek olarak herhangi bir anlaşma sağlanmaması takdirde başkent Washington, ekonomiyle doğrudan ilgili olan ülkenin ticaret açığını kapatmak için Huawei üzerindeki gümrük sınırlamalarını uygulamaya devam edecek." Başkent, ABD'nin ticaret açığını azaltmak ve haksız bir şekilde uygulanan ticaret yöntemleriyle savaşmak adına bir dizi önlem almıştı. Bundan ötürü Trump idaresi, Çin malları üzerinde kendi ithalat tarifelerini uygulamıştı ve daha sonra da bu tarifelerin sertliğini artırmıştı. 5G teknolojisinin öncüsü olan firma, bilindiği üzere bu iddiaları reddetmişti. Bu yüzden Çinli şirket ile hiçbir şekilde iş yapılmasını istemeyen Donald Trump, Huawei'yi kara listeye eklemişti. Trump, ayrıca, kendi ülkesinin şirketlerine de bu konuda bir baskı uygulamıştı. ABD Hazine Bakanı, aradaki gerginliği azaltmaya yönelik bir hamle yapabileceklerini dile getirdi. Bu hamlenin gerçekleşmesi, Asya devinin vereceği karara bağlı. Anlaşmanın seyrini karşı tarafa bağlayan Mnuchin, umutlu görünüyor. Hükümetin, Çin ile bir anlaşmaya hazır olduğunu belirten bakan, aynı zamanda gümrük tarifesi uygulamalarını da devam ettirebileceklerini söyledi. https://youtu.be/5JHY_HPQR_Q Mnuchin, önceki yaptığı yorumlara bağlı olarak bir görüşünü daha dile getirdi: "Eğer Çin bizimle bir anlaşma ile yola devam etmek istiyorsa kendilerine sunacağımız şartlar ile ilerlemeye hazırız. Aksi bir durum söz konusu ise başkanımız iki ülke arasındaki ilişkiyi yeniden dengelemek amacıyla başlattığı bu uygulamaları devam ettirmekten ve sertleştirmekten son derece mutlu."

The post ABD Hazine Bakanlığı: Huawei ve Trump barışabilir! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.