Akıllı telefonlarda işlemci çekirdeği savaşı yavaşladı

Müşterileri etkilemek için pek çok yola başvuran akıllı telefon üreticileri, modellerdeki işlemci çekirdeği sayısı ile de rekabete girişmişlerdi. Son raporlara göre bu rekabet biraz daha yavaşladı. Uygun fiyatlı Vivo iQOO Neo satışa çıktı!...

Akıllı telefonlarda işlemci çekirdeği savaşı yavaşladı
Müşterileri etkilemek için pek çok yola başvuran akıllı telefon üreticileri, modellerdeki işlemci çekirdeği sayısı ile de rekabete girişmişlerdi. Son raporlara göre bu rekabet biraz daha yavaşladı.

Uygun fiyatlı Vivo iQOO Neo satışa çıktı!

Akıllı telefonlarda işlemci çekirdeği savaşı biraz olsun yavaşladı

Mobil işlemciler, bundan yıllar önce masaüstü işlemcilerin övündüğü işlemci çekirdeği sayısı ile övünmeye başlamışlardı. Daha önce GHz savaşları ile başlayan bu reklamlar, son zamanlarda biraz daha azalmıştı. Basit bir denklemin sonucu olarak saat hızında yüzde 10 yükseliş, güç tüketiminde ve ısınmada yüzde 10'dan fazla bir artışı beraberinde getirmekte. Bu da son zamanlardaki azalışın asıl nedenlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Daha sonra ise akıllı telefonlarda işlemci çekirdeği savaşı başladı. İlk defa 2016 yılında ortaya çıkan on çekirdekli işlemci ile zirveye çıkan çekirdek rekabeti, son zamanlarda biraz daha yavaşlamaya başladı. Maksimum çekirdek sayılarında 2019 yılına kadar yaşanan yükseliş, bu yıl itibariyle düşüş eğilimi göstermeye başlamış gibi gözüküyor. Bununla birlikte maksimum çekirdek sayısında yaşanan zirve döneminde, minimum çekirdek sayısında da artış yaşanması gözlerden kaçmıyor. Ancak ortalama çekirdek sayısı yıldan yıla artış göstererek yükselmeye devam ediyor. Şu an günümüzde kullanılan pek çok akıllı telefon sekiz çekirdekli işlemci kullanmakta. Tabii burada giriş seviyesi modellerin ve iPhone modellerinin istisna olduklarını da hatırlatalım. İlerleyen dönemlerde mavi çizgi ile belirtilen ortalama çizgisinin sekiz seviyesine oturmasını veya geçmesini beklememiz mümkün. 2016 yılında 2+2 çekirdek ve 4+4 çekirdek olarak tasarlanmış çeşitli kombinasyonlar gördük. Ancak bunların en uygun tasarımlar olmadığını düşünen üreticiler, denklemi yeniden dengeleme kararı aldılar. Son zamanlarda yapılan tasarımlarda 4+4 konfigürasyonlarının tercih edilmelerinde bir azalış görüldüğü ve 2+6 çekirdek tasarımının tercih edilen kurulum haline geldiği gözlerden kaçmıyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin için işlemci çekirdeği sayısı ve GHz ne kadar önemli?

The post Akıllı telefonlarda işlemci çekirdeği savaşı yavaşladı appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.