Almanya ilk elektrikli karayolu testine başladı

Almanya, çevre dostu kamyon taşımacılığını teşvik etmek için "elektrikli otoyol" projesini hayata geçirecek.Ülkedeki ilk elektrikli karayolu testleri başladı. Kamyonlar yollara çıktı. Scania'dan sınırsız menzile sahip elektrikli kamyon Almanya’nın ilk elektrikli karayolu nasıl olacak? Frankfurt ve Darmstadt arasındaki otobanın 5,1 kilometrelik bir alan içinde “eHighway” sisteminin testlerini başlattı. Testler trafiğin yavaş olduğu gece saatlerinde ya da kullanılmayan bir askeri havalimanının alanında gerçekleştiriliyor. İlk elektrikli karayolu projesi 2016'da İsveç'te kullanıma sunuldu. Buradaki konsept kamyonların tavanında yer alan elektrik kablolarıyla bağlantı sağlamak için pantograflar kullanıyor. Kamyonlar, fren yaptıklarında şebekelerinde elektrik besleyerek, bir sıkışma durumunda ters durumların oluşmasının önüne geçmiş olacak. Bu sistem bir süreliğine büyük bir kullanım alanına sahip olmayacak. Her gün sadece beş kamyon, 135.000 günlük periyotta, yaklaşık yüzde 10'unun ağır kamyonların olacağı karayolunu kullanacak. Ancak, daha az kamyonun sistemi desteklemesi nedeniyle azaltılmış emisyonların kapladığı alan artabilir ve kamyon taşımacılığı yapan şirketlerin, bir ücret karşılığında daha uzun süre bu projeyi kullanmaya teşvik edebilecek olması belirsizliğini koruyor. The post Almanya ilk elektrikli karayolu testine başladı appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.

Almanya ilk elektrikli karayolu testine başladı
Almanya, çevre dostu kamyon taşımacılığını teşvik etmek için "elektrikli otoyol" projesini hayata geçirecek.Ülkedeki ilk elektrikli karayolu testleri başladı. Kamyonlar yollara çıktı.

Scania'dan sınırsız menzile sahip elektrikli kamyon

Almanya ilk elektrikli karayolu

Almanya’nın ilk elektrikli karayolu nasıl olacak?

Frankfurt ve Darmstadt arasındaki otobanın 5,1 kilometrelik bir alan içinde “eHighway” sisteminin testlerini başlattı. Testler trafiğin yavaş olduğu gece saatlerinde ya da kullanılmayan bir askeri havalimanının alanında gerçekleştiriliyor. İlk elektrikli karayolu projesi 2016'da İsveç'te kullanıma sunuldu. Buradaki konsept kamyonların tavanında yer alan elektrik kablolarıyla bağlantı sağlamak için pantograflar kullanıyor. Kamyonlar, fren yaptıklarında şebekelerinde elektrik besleyerek, bir sıkışma durumunda ters durumların oluşmasının önüne geçmiş olacak. Bu sistem bir süreliğine büyük bir kullanım alanına sahip olmayacak. Her gün sadece beş kamyon, 135.000 günlük periyotta, yaklaşık yüzde 10'unun ağır kamyonların olacağı karayolunu kullanacak. Ancak, daha az kamyonun sistemi desteklemesi nedeniyle azaltılmış emisyonların kapladığı alan artabilir ve kamyon taşımacılığı yapan şirketlerin, bir ücret karşılığında daha uzun süre bu projeyi kullanmaya teşvik edebilecek olması belirsizliğini koruyor.

The post Almanya ilk elektrikli karayolu testine başladı appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.