Zz Sağlık

Aloe Vera Bulundurmanın Yararları

Kökeni Afrika olan aloe vera, dış görüntüsü itibariyle kaktüse benzeyen zambakgiller familyasına ait bir bitkidir.

İçeriğinde bulunan pek çok mineral, vitamin, enzim ve aminoasit sayesinde aloe vera bitkisi alternatif tıp alanında yıllardır tercih edilen önemli bir bitki olma özelliği taşır.

Aloe vera bitkisi ile ilgili yapılan tıbbi araştırmalar neticesinde, vücutta oluşan pek çok yanık izini, ayrıca yara izlerini de herhangi bir yan etki oluşturmadan tedavi etmede oldukça başarılı olduğu gözlenmiştir.

Bunun yanı sıra aloe vera içeriğinde bulunan antibakteriyel özelliği ile enfeksiyon sorunu olan hastalar üzerinde de oldukça etkili olan doğal bir bitkidir. Huzursuz bacak diye bilinen sendromda, mide  ülseri, hemoroid ve kabızlık gibi rahatsızlıklarda etkin bir şekilde kullanılır.

Aloe vera jeli nedir?

Aloe vera jeli, bitkinin üzerindeki yeşil kabuklu kısmın altında yer alan renksiz bir jeldir. Bu jel ise parankim hücreler tarafından üretilir. Bu jeli kullanmak için aloe vera yaprakları ortadan ikiye ayrılmak sureti ile içerisindeki jel çıkarılabilir.

Ayrıca bu aloe vera bitkisi evde saksıda da yetiştirilebilir. Bunun için aloe vera bitkisini orta boy bir saksıya dikmeniz yeterli olacaktır. Çok fazla suyu sevmeyen bu bitki ışık gören bir alanda tutulmalıdır, yeteri kadar güneş alan bu bitkinin 1 metreye kadar uzadığı görülmüştür.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Kalp damar sağlığına etkisi: Aloe vera vücuttaki  kan akışını hızlandırır ve bu sayede damar tıkanıklığını büyük ölçüde engeller. Bunun yanı sıra aloe vera doğal kürler ile beraber kullanıldığında kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kansere karşı etkisi: Aloe vera,  kanser hücrelerinin oluşmasını engeller. Ayrıca bu konu ile  ilgili  sık sık açıklama yapan uzmanlar, aloe vera çayının kanser hücrelerini yok ettiğini belirlemişlerdir. Aloe vera çayının düzenli olarak tüketilmesi de kişinin kansere  yakalanma riskini büyük oranda düşürür.

Sivilce oluşumuna etkisi: Aloe veranın bir diğer faydası da sivilce tedavisi üzerinde oldukça etkili olmasıdır. Zira bu mucizevi bitki içeriğinde bulunan iltihap sökücü etkisi sayesinde, cilt yüzeyinde  oluşan sivilce ve akneleri tedavi etmede bire bir etkilidir.

Alerji üzerine etkisi: Cilde sayısız faydaları bulunan aloe vera bitkisi, ciltte meydana gelen enfeksiyonlarda ya da  herhangi bir alerji durumunda aloe vera sabunu ya da aloe vera jeli tavsiye  edilmektedir.

Sindirim sistemi üzerine etkisi: Aloe vera bitkisi sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Bu da direkt olarak mide sağlığı ve böbrek sağlığını korur, ayrıca hemoroid ve kabızlık gibi rahatsızlıkların da önüne geçmiş olur.