Amazon ve Apple anlaşmasına soruşturma başlatıldı

Geçtiğimiz aylarda Amazon ve Apple anlaşması imzalanmıştı. Buna göre Apple, ürünlerini kendisi Amazon üzerinden satışa sunmaya başlamıştı. Ancak bu durum ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun dikkatinden kaçmadı. Apple Card yasakları açıklandı...

Amazon ve Apple anlaşmasına soruşturma başlatıldı
Geçtiğimiz aylarda Amazon ve Apple anlaşması imzalanmıştı. Buna göre Apple, ürünlerini kendisi Amazon üzerinden satışa sunmaya başlamıştı. Ancak bu durum ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun dikkatinden kaçmadı.

Apple Card yasakları açıklandı

Amazon ve Apple anlaşması

Amazon ve Apple anlaşması soruşturma geçirecek

Dünyanın en büyük e-ticaret markası olan Amazon ile teknoloji devi Apple geçtiğimiz aylarda yeni bir anlaşma imzaladı. Buna göre Apple, kendi ürünlerini diğer satıcılardan bağımsız olarak yetkili satıcı olarak Amazon’da satışa çıkarmaya başladı. Ancak bu durum diğer satıcıların satış oranını düşürdü. Bu durum ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun dikkatini çekti. Özellikle diğer satıcıların mağduriyetine odaklanan Ticaret Komisyonu, Amazon ve Apple anlaşması için soruşturma başlattı. Ticaret anlaşmalarıyla ilgilenen MLex şirketi, bu haftanın başlarında Federal Ticaret Komisyonu'nun doğrudan Amazon aracılığıyla satılmayan bazı ürünler için satış verileri araştıran bir soruşturma başlattığını belirtti. Anlaşmadaki sorun ise Apple ve Amazon'un ortaklığının, üçüncü parti satıcılarının yeni veya yenilenmiş Apple ürünü satmasının çok daha zor hale gelmesi olarak belirtildi. Aslında bu anlaşma Apple ürünleri satan diğer satıcıların tamamen sistemden çıkmasına neden oluyor. Ticaret Komisyonu ise Amazon’un bu konuda rekabete aykırı olarak hareket ettiğini düşünüyor. Anlaşmadan sonra üçüncü parti satıcıların Refurbished (yenilenmiş) iPhone fiyatlarını artırdığı gözlendi. Ticaret Komisyonu’nun inceleme ve soruşturma hakkında ilerleyen günlerde resmî açıklama yapması bekleniyor.

The post Amazon ve Apple anlaşmasına soruşturma başlatıldı appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.