Teknoloji Haberleri

AMD dünyanın ilk 7nm 64 çekirdekli işlemcisini tanıttı!

Zen mimarisi sayesinde Intel‘i zorlamaya başlayan AMD, yeni EPYC ROME işlemcisini tanıttı. 7nm üretim teknolojisine sahip olan yeni işlemciler 64 çekirdek 128 izlekten oluşacak.

Test sistemimiz kutudan çıkıyor! RTX 2070 içerir!

AMD yeni 64 çekirdekli EPYC ROME işlemcisini tanıttı

Zen mimarisi ile Intel’i zor duruma sokmayı başaran AMD, Next Horizon etkinliğinde yeni teknolojilerini tanıttı. x86 platformundaki dünyanın ilk 7nm üretim teknolojisine sahip olan 64 çekirdek 128 izlekten oluşan işlemcisi EPYC ROME tanıtıldı. Henüz bu işlemcilerde seri üretime geçilmediğini ve en erken 2019 yılında bizlerle buluşacağının altını çizelim. amd epyc rome Zen mimarili işlemcilerin ilk piyasaya sunulduğu sırada 4 çekirdekli işlemcilerin piyasada yaygın olduğunu fakat Ryzen serisinin satışa sunulmasıyla birlikte 6 ve 8 çekirdekli modeller de kolayca ulaşılabilir hale geldi. Firmanın fiyat performans oranına her zaman önem göstermesi Intel’in de elini taşın altına koymasına neden oldu.

AMD EPYC ROME teknik özellikleri

AMD’nin yeni mimarili işlemcilerinin adının Zen 2 olacağı uzun zamandır bilinen bir gerçekti. Bilinmeyenler ise Zen 2 mimarisinin ne gibi yeniliklerle geleceğiydi. Next Horizon etkinliğinde anlatılanlara göre 64 çekirdek ve 128 izleğe kadar yükselebilen değerlerin yanında 4 kata kadar fazla kayar nokta performansı vadediyor. amd epyc rome EPYC ROME, 64 çekirdekli bir sunucu işlemcisi olarak karşımıza çıkıyor. 7nm’lik Zen 2 çekirdeklerinden güç alıyor ve içerisinde 14 nm‘lik 10 farklı çekirdek daha bulunuyor. 8 kanallı DDR4 ve OCle 4.0 desteğine sahip olduğunu da ekleyelim. Yeni işlemci platformu, Naples ile uyumlu olduğu için bir önceki EPYC sahipleri kolay bir şekilde işlemcilerini değiştirebilecekler. Ayrıca PCIe 4.0 arayüzü sayesinde yeni nesil ekran kartlarıyla daha iyi performans verebileceklerini de belirtelim. Bu arada, AMD tabanlı topladığımız yeni test sistemimizin bazı donanımları elimize geçti. Sizler için bu parçaların kutu açılışını yaptık. Göz atmak isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler. https://youtu.be/rFmJa0mK7RA

The post AMD dünyanın ilk 7nm 64 çekirdekli işlemcisini tanıttı! appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.