Apple Mac Pro vergi sorunu ile karşı karşıya!

iPhone'dan Apple Watch'a hatta Macbook'a kadar Apple ürünlerinin neredeyse tamamı Çin'de, Foxconn ve Pegatron gibi ortaklar tarafından üretiliyor. Bunun en büyük nedeni Çin'deki ucuz işçilik olsa da, bazı istisnalar bulunuyor. ABD Başkanı Trump...

Apple Mac Pro vergi sorunu ile karşı karşıya!
iPhone'dan Apple Watch'a hatta Macbook'a kadar Apple ürünlerinin neredeyse tamamı Çin'de, Foxconn ve Pegatron gibi ortaklar tarafından üretiliyor. Bunun en büyük nedeni Çin'deki ucuz işçilik olsa da, bazı istisnalar bulunuyor. ABD Başkanı Trump yönetime geçtiği günden bu yana Apple'ın üretimi ABD'ye taşıması konusunda baskı yapıyor. Maliyetleri ciddi oranda artıracağı için kısa vadede böyle bir hamle beklenmezken, Haziran ayında tanıtımı gerçekleştirilen yeni Mac Pro'nun, Apple'ın Teksas'taki fabrikasında üretildiği açıklanmıştı.

Apple Pro modelini tanıttı

Yeni Mac Pro vergi sorunu ile gündemde

Mac Pro'nun Asya ülkelerinde üretilen 15 bileşeninden 10 tanesi Trump tarafından uygulanan ek vergilerden muaf tutuldu. Ancak, geriye kalan 5 bileşen için Apple'ın ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi'ne yaptığı başvuru reddedildi. Bilgisayarın opsiyonel tekerlekleri de dahil olmak üzere toplamda beş bileşen, Çin'den ithal edilen mallara uygulanan yüzde 25'lik ek vergiye tabi olacak. Diğer bileşenlerin giriş ve çıkış bağlantı noktalarını yönetmek için kullanılan bir devre kartı, güç adaptörü ve kablosu, işlemci soğutucusu olduğu belirtiliyor. Apple'ın bu beş bileşen için vergi muafiyeti sağlayamamasının bilgisayarın fiyatına etki edip etmeyeceğini ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz. Şu anda yeni Mac Pro'nun ABD için başlangıç fiyatı 5999 dolar.

The post Apple Mac Pro vergi sorunu ile karşı karşıya! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.