Teknoloji Haberleri

Başkan Trump, CEO’lar ile Huawei için buluştu

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, pazartesi günü, ticari uygulamaları ve ulusal güvenlik sorunlarını görüşmek için Google, Broadcom ve diğer teknoloji şirketlerinin CEO’ları ile bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda Huawei de konuşuldu.

MAte 20 X 5G satışa çıkıyor

Başkan Trump, CEO’larla Huawei için bir araya geldi

Başkan Trump ile teknoloji CEO’ları arasında düzenlenen toplantının ardından Beyaz Saray’dan hızlı bir basın açıklaması geldi. Yapılan açıklamada toplantının yapıcı geçtiğine değinildi. Toplantının ana konularından biri Huawei ve Çinli ekipmanların kullanımı konusundaki güvenlik endişesi oldu. Toplantıya katılan yöneticiler, Ticaret Bakanlığı’ndan Huawei ile ilgili lisanslama kararı talebinde bulundu. Yöneticilerin talebi de olumlu karşılandı. Toplantıya katılan Intel ve Micron cephesinden de toplantıyla ilgili açıklama geldi. Intel sözcüsü Çin ile olan mevcut ticari durumu görüşmek için toplantıya katıldıklarını açıkladı. Micron sözcüsü de aynı şekilde Amerikanın teknoloji gelişimini etkileyen konuların tartışıldığına değindi. Sözcü, adil ticaret sağlayan teknolojik yatırımların, ABD’nin teknoloji liderliğine katkı sağlayacağını söyledi. Toplantıya Micron’dan Sanjay Mehrotra, Western Digital’den Stephen Milligan, Qualcomm’dan Steven Mollenkopf, Google’den Sundar Pichai, Cisco’dan Chuck Robbins, Intel’den Robert Swan ve Broadcom’dan Hock Tan katıldı.

Ne olmuştu?

ABD ve Çin arasında yaşanan ticari savaşın en büyük mağdurlarından biri Huawei olmuştu. Amerikalı şirketlerle ilişkileri askıya alınan Huawei, kendi yolunda emin adımlarla ilerleyeceğinin sinyallerini verse de Amerikalı şirketlerle ilişkilerine devam etmek istediğini açıkladı. Amerikalı şirketler de ticari ömürlerinin sağlamlığı ve devamlılığı için Huawei ile iş birliğini sürdürmek istediğini zaman zaman dile getirdi. Başkan Trump’ın G20 Zirvesi’nde yaptığı ılımlı açıklamaların ardından Ticaret Bakanlığı’nın kara listesinden çıkarılacağı tahmin edilen Huawei, bu listede kalmaya devam etti. Ancak, Huawei ile iş birliği yapmak isteyen şirketlere koşullu yeşil ışık yakıldı.

Huawei için yeşil ışık

The post Başkan Trump, CEO’lar ile Huawei için buluştu appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.