Teknoloji Haberleri

Bataryası şişen telefon patlar mı? (Video)

Akıllı telefonlarda ve tabletlerde batarya şişmesi sorunu sıkça rastlanan bir sorun. Peki bataryası şişen telefon patlar mı? Bataryası şişen telefonda denedik! Özellikle akıllı telefon kullanıcılarının sıkça başına gelen batarya şişme sorunu, sıkça aratılan ve sorulan sorular arasında yer alıyor. Biz de ofiste bataryası şişen bir telefonumuzda, nasıl tepkiler verdiğine baktık ve sizlerle paylaştık.

Bataryası şişen telefon patlar mı?

Batarya şişmesi genellikle üretim hatasından dolayı yaşanıyor. O yüzden bataryası şişen telefonu kullanmadan, doğrudan yetkili servise götürmenizi tavsiye ediyoruz. Kullanıcı hatasından dolayı olduğu söylense bile, yetkili serviste, orjinal batarya ile telefonunuzu tamir ettirmenizi tavsiye ediyoruz. İçinde akım olan her pil, patlama tehlikesine sahiptir. Sakın şişen bataryayı bastırmayın, telefonu açmaya çalışmayın ve telefonu darbelerden uzak tutun. Önemli uyarı: Videoda denediklerimizi sakın evde ya da gerçek hayatta denemeyin! Şimdi sizi hazırladığımız keyfli video ile baş başa bırakıyoruz. Bakalım bataryası şişen telefon patlar mı patlamaz mı? İyi seyirler… https://www.youtube.com/watch?v=4Sr8CJMPADU

Batarya neden şişer?

Bu sorun yazımızın başında da söylediğimiz gibi, genellikle üretim kaynaklı bir sorun. Tabii kullanıcı kaynaklı sorunlar da sebep olabiliyor. Batarya şişmesi sorununu yaşamamak için telefonun orjinal şarj aletini kullanmaya dikkat edin. Yüksek amperli ya da voltajlı şarj aletleri, telefonun bataryasını şişirebilir. Hızlı şarj teknolojileri gelişti. Başlangıçta daha da hızlı şarj olan telefonların bataryasını yüzde 30 – 40 seviyesinde şarj edip, sonra kullanmaya devam edip, pili tekrar yüzde 10 – 20 seviyelerinden şarj etmek de pil sağlığı açısından önerilmeyen detaylar arasında. Şarj sırasında telefonu şarjdan çıkartıp, ondan sonra tekrar şarja takmak ya da şarjı tamamen dolan telefonu şarjda kullanmaya devam etmek gibi kullanıcıların yaptığı işlemler de bataryayı zorlayan detaylar arasında. Özellikle sabit akım vermeyen, değişken akım veren ucuz araç şarjları, şarj aletleri ve powerbank’ler, batarya şişmesi sorununu tetikliyor.

The post Bataryası şişen telefon patlar mı? (Video) appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.