Bazı siteler aramalarda neden çıkmıyor? İşte nedeni

Bundan birkaç gün önce özellikle büyük sitelerin yeni oluşturduğu sayfaların arama dizinine kayıt edilememesi problemi, birçok site sahibinin mutsuz olmasına sebep olmuştu. Google'ın teknik ekibi, arama konsolunda yer alan "URL Denetimi" aracını...

Bazı siteler aramalarda neden çıkmıyor? İşte nedeni
Bundan birkaç gün önce özellikle büyük sitelerin yeni oluşturduğu sayfaların arama dizinine kayıt edilememesi problemi, birçok site sahibinin mutsuz olmasına sebep olmuştu. Google'ın teknik ekibi, arama konsolunda yer alan "URL Denetimi" aracını düzelttikten sonra sorunun asıl kaynağını buldu.

Google, büyük siteleri üzen bir hata ile uğraşıyor

Neden Google sitemi indekslemiyor sorusunun cevabı ne?

Aramalar tarafından gelen ziyaretçi sayısında büyük bir azalma gören bazı internet mecraları, bunun etkisini hâlâ yaşıyor. 2019 yılının Nisan ayında tespit edilen bu sorun, tahminlere göre, Google'ın indekslediği internet sitelerinin yüzde dördünü etkiledi. Dünya üzerindeki toplam internet sitesi sayısının büyüklüğü hesaba katılırsa, yüzde dört oldukça yüksek bir istatistik. Arama motoru şirketi, yaptığı araştırmaların sonucunda neyin yanlış yapıldığını ve gelecekte benzer bir olay olması durumunda neler yapmayı planladığını ayrıntılı bir şekilde açıkladı. Google sitemi indekslemiyor Google, yaptığı açıklamada kendi arama dizininin bir bölümünü geçici olarak kaybettiğini ifade etti. Bu bağlamda Google'ın neden kendi verilerini bir süre boyunca kullanamadığı ortaya çıktı. Yazılım şirketi, ilgili süre zarında arama endeksinin yeni bir versiyonunu dünyadaki tüm veri merkezlerine dağıtıyordu. Bu dağıtım işleminin aslında rutin bir işlem olduğunu söyleyen Google yönetimi, yapılan işlemin Google'a coğrafi olarak en yakın olan veri merkezlerinin en alakalı arama sonuçlarını hızlı bir şekilde internete sunabilmesini sağlamak adına yapıldığını dile getirdi. Neden Google sitemi indekslemiyor Tam da bu sırada meydana gelen problem, milyonlarca kişinin ziyaretçi kaybetmesine yol açtı. Arama motoru devi, internet sitelerinin trafik ve gelir kaybetmesine ışık tutan hatayı yaşayanların transfer işlemi sırasında ilgili güncellenen listede olmadığını söyledi. Arama sistemi doğal olarak listede bulunmayan siteleri göremedi ve onları kaydedemedi. Ortaya çıktığı ayda pek de etkili olmayan hata, bugün oldukça etkili. Etkisi büyük ölçüde durdurulan sorun, bazı sitelerin arama metrikleri istatistiklerini bir süre boyunca düz bir çizgi halinde gösterdi. Hiçbir iyi veya kötü bir gelişme yok anlamına gelen düz çizgi, site sahiplerinin morallerini bozdu. Arama konsolunu yaklaşık iki haftada düzeltebilen Google, yeni iletişim stratejisini devreye soktuğunun altını çizdi. Yeni iletişim stratejisi, önemli bilgilerin hem sosyal medya aracılığı ile hem de Arama Konsolu vasıtasıyla müşterilere iletilmesini sağlayacak. Bu strateji, 22 Mayıs 2019 tarihinden beri test ediliyor.

The post Bazı siteler aramalarda neden çıkmıyor? İşte nedeni appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.