Bir ülke daha Facebook'u cezalandırmak istiyor

Facebook cezaları yine gündemde. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu, Almanya ve Libya'dan sonra bir ülke daha, kendince, Facebook'a gerekli yaptırımların uygulanmasını istiyor. Seçim skandalları ile daha önce gündeme defalarca kez...

Bir ülke daha Facebook'u cezalandırmak istiyor
Facebook cezaları yine gündemde. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu, Almanya ve Libya'dan sonra bir ülke daha, kendince, Facebook'a gerekli yaptırımların uygulanmasını istiyor. Seçim skandalları ile daha önce gündeme defalarca kez gelen sosyal medya sitesinin bir Avrupa ülkesi ile daha arası bozuldu. Peki, hangi ülke Mark Zuckerberg'in platformuna ceza vermek istiyor?

Almanya’dan Facebook’a milyon dolarlık ceza

Facebook Fransa ile de arayı bozdu

Fransız milletvekilleri, hükümetin "nefret söylemi" olarak nitelendirdiği içeriklerin kaldırılması konusunda bir tasarıyı kabul etti. Bu tasarı, Facebook ile Google'ın bu tarz içeriklerin silinmesi mevzusunda elini ve kolunu bağlayacak. Zira bu iki mecra; internet düzenleme tasarısının, Fransız Parlamentosu'nun alt meclisi sayesinde, ilgili hükümleri gereğince kısıtlanmak üzere. Facebook cezaları Eğer tasarı herkes tarafından onaylansaydı, bahsi geçen yerlere yirmi dört saatlik bir silme süresi verilecekti. Bu silme süresi, nefret suçu olarak değerlendirilen yazılar ve görüntüler için geçerli olacaktı. Çoğunluğun onayladığı yasa, tam geçerlilik kazanmak için bir de Senato tarafından değerlendirilecek.

Facebook cezaları gitgide artıyor

İki markanın şu konularda çok dikkatli olması gerekecek: Çocuk pornosu, dine yönelik hakaret, ırkçılık ve ayrımcılığı teşvik eden yazılar. Eğer platformlar verilen süre zarfında kaldırılması istenen internet materyallerini silmezse, 1.25 milyon Euro para cezasına çarptırılabilecek. Bu yılın başlarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yahudi karşıtlığına ve nefret söylemine dikkat çekmişti. Macron, ayrıca, ceza mekanizmasının da harekete geçmesini istediğini ilan etmişti.

Facebook skandalları yine gündemde

Fransa'nın yapmak istediğini geçen sene resmi bir hale getiren Almanya, Alman kanunları uyarınca, yirmi dört saat kuralını işletiyor. Yasa dışı olarak görülen yazıları kaldırmayan sosyal medya markaları, 50 milyon Euro  kadar para cezası alabiliyor.  

The post Bir ülke daha Facebook'u cezalandırmak istiyor appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.