BMW ve Mercedes güçlerini birleştiriyor

BMW ve Mercedes arasında uzun yıllardır büyük bir rekabet yaşanıyor. Alman otomobil devleri bu kez yeni bir ortaklıkla gündeme geldi. Teknoloji BMW ve Mercedes’i bir araya getirdi. Mercedes’in ana şirketi Daimler ve BMW uzun vadeli ortaklığın...

BMW ve Mercedes güçlerini birleştiriyor
BMW ve Mercedes arasında uzun yıllardır büyük bir rekabet yaşanıyor. Alman otomobil devleri bu kez yeni bir ortaklıkla gündeme geldi. Teknoloji BMW ve Mercedes’i bir araya getirdi. Mercedes’in ana şirketi Daimler ve BMW uzun vadeli ortaklığın ilk tohumlarını attı. BMW ve Mercedes arasında kurulacak olan ortaklık sürücü yardım sistemlerine, otoyollardaki otonom sürüş ve otonom park teknolojilerine odaklanacak. Konuyla ilgili ilk resmi açıklama BMW cephesinden geldi BMW, odaklanılacak unsurları doğruladı.

BMW ve Mercedes otonom sürüş için güç birleştiriyor

İki otomobil üreticisi geçen şubat ayında otomatik sürüş teknolojisinde güçlerini birleştirmeyi planladığını açıklamıştı. Hatta ortaklığı genişletme ihtimali üzerinde konuştuklarını da itiraf etmişti. Aradan geçen yaklaşık 5 aylık sürenin ardından ikili anlaşmayı tamamladı. https://www.youtube.com/watch?v=UGXed6hO1k8 Kurulacak ortaklığın sonucunda ortaya çıkacak olan yeni teknolojler, 2024 yılından itibaren özel müşteriler için kullanıma sunulacak. Level 4 olarak anılacak olan teknolojiyi BMW ve Mercedes ayrı ayrı test edecek. BMW test için Münih yakınlarındaki otonom sürüş merkezini kullanacak. Daimler ise Sindelfingen’deki Mercedes teknoloji merkezinde ve Immendingen test merkezinde testlerini yapacak. BMW yaptığı açıklamada yeni iş birlikleri için diğer otomobil üreticilerine ve teknoloji ortaklarına da açık olduğunun sinyallerini verdi. Şirket, kentsel alanlarda ve şehir merkezlerinde otonom seviyesini yükseltmek için daha fazla görüşme yapmayı planlıyor. Ortaklığın aynı zamanda veri depolama, işleme, yönetim, yazılım geliştirme ve ortak bir veri merkezi oluşturma gibi unsurlara da odaklanacağı biliniyor. İki Alman devinin yeni teknolojilere yaptığı yatırımlar devam edecek diyebiliriz. BMW, Mercedes ve Audi, 2015 yılında Nokia’nın haritalama şirketi Here’ı satın almıştı. Ayrıca geçen yıl iki otomobil üreticisi de Car2Go ve DriveNow hizmetlerini, mobilite pazarında daha fazla varlık oluşturmak için birleştirmişti. Google ve Apple gibi teknoloji devletinin otomotiv dünyası ile ilgili planları olduğunu göz önünde bulundurursak, yüz yıllık devlerin kendi aralarında ortaklık kurmalarının oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Şirketler, teknoloji devlerine karşı güçlerini birleştirmeye devam edecek. Diğer yandan Google çok uzun yıllardır otonom sürüş teknolojisine sahip araçlarının testlerini yaparken, Apple’ın sık sık otonom aracı ile ilgili bilgiler ortaya çıkıyor. Tıpkı BMW ve Mercedes gibi Volkswagen ve Ford da otonom ve elektrikli araç geliştirmek için stratejik bir ittifak kurmak adına müzakereler yapmayı sürdürüyor. Alman basınında yer alan bilgilere göre, VW ve Ford arasındaki müzakerede imzalar 11 Temmuz günü atılacak.

The post BMW ve Mercedes güçlerini birleştiriyor appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.