Teknoloji Haberleri

Boston Dynamics, robota jimnastik yaptırdı

Robot dünyasına biraz ilginiz varsa Boston Dynamics robotlarının nasıl da zorlu dayanıklılık testlerinden geçtiğini de biliyor olabilirsiniz. Boston Dynamics’in ünlü ve en gelişmiş robotu olan Atlas yeni özellikler kazanmaya başladı. Robot bu bağlamda artık bir jimnastik rutinini kolay bir şekilde yapabiliyor. Boston Dynamics Atlas jimnastik yaparken ortaya çıktı.

Boston Dynamics’in robotları satışa çıkıyor!

Boston Dynamics Atlas jimnastikte

Yakın zaman önce yine şirketin en ünlü robotlarından biri olan Spot, ilk kez laboratuvar dışına çıkacağı haberiyle gündeme gelmişti. Spot’un ardından Atlas da yayınlanan son videoda, jimnastik hareketleri ile karşımıza çıktı. Seri şekilde attığı takla hareketleriyle oldukça başarılı olan Atlas, zıplama ve yerden kalkma hareketinde de oldukça başarılı. Bu robotun en etkileyici özelliği ise, Atlas’ın gerçekleştirdiği hareketleri bir rutin haline getirmesi. Videonun açıklama kısmında Boston Dynamics, robotun bir manevradan diğerine geçmek için bir “model öngörücü kontrolör” kullandığını söyledi.

Boston Dynamics Atlas insanlardan iyi

Kontrol sayesindr robotun attığı her takla ivme kazanıyor ve hareketin devamlı olmasını sağlıyor. Yine bu model öngörücü kontrolör sayesinde Atlas, kendine zarar vermeden yuvarlanabiliyor. Atlas bu rutini gerçekleştiriyor ancak her yaptığı hareket başarılı olmayabiliyor. Yine ekibin videonun altına yazdığı açıklamada, robotun yüzde 80 civarında bir başarı oranına sahip olduğu belirtiliyor. Bu yüzdelik oransa her beş harekette robotun bir kez başarısız olabileceği anlamına geliyor. Bu oran birçok insan için bile oldukça yüksek. Daha fazla hareket ile Atlas’ın yayınlanan videosu https://www.youtube.com/watch?time_continue=38&v=_sBBaNYex3E

The post Boston Dynamics, robota jimnastik yaptırdı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.