Zz Sağlık

Çatlak Tedavisi

Vücudunuzdaki çatlaklara kesin çözüm arıyorsanız bitkisel çatlak giderici maske tariflerinden yararlanabilirsiniz. Çatlaklar genellikle düzensiz yaşam ve sağlıksız beslenme nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Yaşlanmaya bağlı etkiler de çatlak oluşumuna sebep olabilmektedir.

Cilt yüzeyinde yarık gibi bir görünüm oluşmasına neden olan çatlaklar, kilo alıp verme dönemleri ve hamilelik sonrasında da karşınıza çıkabilmektedir. Çatlak tedavisinde erken önlem almak büyük önem taşımaktadır. Kilo alıp verme döneminin başında çatlak oluşmaması için önlem almalı ve gerekli cilt bakımı uygulamalarını yapmalısınız.

Çatlak Oluşumunu Önlemek İçin Ne Yapılmalı

Beslenmenize dikkat etmeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Günlük su ihtiyacınızı karşılamak üzere 2 litre (8 bardak) su içmelisiniz. Zayıflamaya çalışıyorsanız ani kilo kaybı yaşamamak için dikkatli olmalısınız. Ani kilo kayıpları sağlığınız için de çok tehlikelidir. Zayıflamaya çalışanlar haftada yarım kilo ortalamayla zayıflama yolunu tercih etmelidir.

Duş sonrası cildinizi nemlendirmek için kaliteli bir nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Cildinizi nemlendirecek olan bu kremler, kuruma ve çatlama gibi istenmeyen durumların oluşmasını engelleyecektir. Duş sırasında cildinizdeki çatlakların bulunduğu bölgeyi keselemek faydalı olabilir. Ayrıca çatlakların bulunduğu bölgeleri çalıştıracak spor faaliyetleri içinde bulunmanız da bir hayli faydalı olacaktır.

Spor için kendinize günde yarım saatinizi ayırabilirsiniz. Yarım saatlik bir yürüyüş yapmak, çatlak tedavisinde etkili sonuçlar verecektir. Çatlakların bulunduğu bölgeye duşa girmeden önce zeytinyağı ile masaj yapmayı da düşünebilirsiniz. Hareketsiz bir yaşam tarzı, çatlakların oluşması için yeterli koşulları sağlamaktadır. Masa başı bir işte çalışıyorsanız, çatlak oluşmaması için gün içinde mümkün olduğu kadar hareketli olmalı ve spor yapmalısınız. Selülit ve çatlak oluşumu için gerekli koşullar neredeyse aynıdır ancak çatlakların kapanması daha zordur.

Çatlaklar, vücudunuza kırmızı yada beyaz renkte ortaya çıkabilmektedir. Kalça, karın ve bacak bölgesinde daha sık rastlanırlar. Hamilelik dönemlerinde karın bölgesi çatlakları görülme olasılığı yüksektir.

Çatlaklar Nasıl Geçer?

Çatlaklardan kurtulmak için evde basit malzemelerle kendinize bakım kremi hazırlayabilirsiniz. Yarım limon ve bir tatlı kaşığı kahveyi bir araya getirip karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı duş öncesi çatlak bulunan bölgelere iyice yedirin. Bir müddet bekledikten sonra duşa girip keselenerek temizlenebilirsiniz. Karışımda yer alan kafein, hücre yenilenmesi sağlayacak, limon ise yumuşatıcı etkisiyle katkıda bulunacaktır.

Bir başka tarifte ise yumurta ve esmer şeker kullanılarak maske hazırlanmaktadır. Yumurta beyazı ve buna yetecek miktarda esmer şekeri bir araya getirip karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı çatlakların üzerine sürün. Bir müddet bekledikten sonra yıkanıp temizlenebilirsiniz. Kan akışını hızlandıracak olan bu uygulama, çatlakların giderilmesinde etkili olacaktır. Çatlaklarınızla mücadele A ve E vitamini kapsüllerinden de faydalanabilirsiniz.