Cumhurbaşkanlığı: Veriler topraklarımızdan farksız!

Tuzla'da hayata geçirilen, Türkiye'nin en büyük veri merkezi yatırımlarından birisinin açılışına katılan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Koç, ülkelerin sahip olduğu verilerin...

Cumhurbaşkanlığı: Veriler topraklarımızdan farksız!
Tuzla'da hayata geçirilen, Türkiye'nin en büyük veri merkezi yatırımlarından birisinin açılışına katılan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Koç, ülkelerin sahip olduğu verilerin ve siber hakimiyet alanlarının dijital topraklar olduğunu belirtiyor. Koç, kişisel ve kurumsal verilerin hızla artmasının depolama ihtiyacını oldukça artırdığını belirtti. Bunların iyi yönetilmesi gerektiğini belirten Koç, dijital dönüşüm sürecinin beraberinde bir takım riskleri de getirdiğine değindi.

Bakan Yardımcısı Sayan’dan dikkat çeken açıklamalar!

Ali Talha Koç: Verilerimizi topraklarımız gibi koruyacağız!

Bu konu hakkında " Biz yerli ve milli teknolojileri benimsiyoruz, kurulacak ekosistemler, alınacak yatırım kararları, en önemlisi de siber saldırılar sonucu kaybedilecek hayati veriler diğer risk alanları oluşturmaktadır. Milli güvenliğin temininde siber güvenlik temel unsurlardan biridir. Sürekli değişen siber saldırılar giderek daha sık ve yıkıcı olmaktadır "  ifadelerini kullandı. sağlık verileri sızdırıldı sdn 2 Ülkelerin mevcut verileri ve siber hakimiyet alanları o ülkelerin dijital topraklarıdır ifadesini kullanan Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı, verilerimizi topraklarımızı koruduğumuz gibi koruyacağımızı ve toprağı işlediğimiz gibi işleyip açık veri yöntemiyle paylaşarak değere dönüştüreceğimizi belirtti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank dönüşüm sürecine "Milli Teknoloji Hamlesi" vizyonu ile başladıklarını vurguladı. TÜBİTAK aracılığıyla son 7 yılda 1.6 milyar liradan fazla destek sağlandığını belirtti. Varank, bu desteklerden depolama ve veri analitiği projelerinin yüzde 10 pay aldığını duyurdu.

The post Cumhurbaşkanlığı: Veriler topraklarımızdan farksız! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.