Elektrikli araç bataryaları için bulut dönemi başlıyor

Hücrelerin hızlı yaşlamasına neden olan faktörlerin başında stres geliyor. Genetikçilerin uzun yıllardır insan vücuduyla ilgili söylediği bu durum aslında elektrikli araç bataryaları için de geçerli. Bir elektrikli araç bataryası ne kadar eskirse...

Elektrikli araç bataryaları için bulut dönemi başlıyor
Hücrelerin hızlı yaşlamasına neden olan faktörlerin başında stres geliyor. Genetikçilerin uzun yıllardır insan vücuduyla ilgili söylediği bu durum aslında elektrikli araç bataryaları için de geçerli. Bir elektrikli araç bataryası ne kadar eskirse performansı ve kapasitesi de o kadar geriye düşüyor. Bu da doğrudan aracın sürüş menzilini etkiliyor. Bosch ise bunun önüne geçebilmek için bulut servislerini devreye alıyor. Bosch bulut servisleri bataryayı sürekli takip ediyor.

Çin elektrikli araç dünyasına uçuşa geçti

Elektrikli araç bataryaları için Bosch bulut servisleri

Bosch tarafından geliştirilen yeni batarya yönetim sistemleri ile birlikte bataryalar buluta bağlanıyor. Veriye dayalı servisler hem bataryaların performansını artırmaya yardımcı oluyor hem de kullanım ömrünü uzatıyor. Buluttaki akıllı yazılım işlevleri, bataryanın durumunu sürekli olarak analiz ediyor ve hücre yaşlanmasını önlemek veya yavaşlatmak için uygun tedbirleri alıyor. Bu tedbirler, bir elektrikli aracın en pahalı bileşeni olan bataryadaki aşınmayı ve yıpranmayı yüzde 20'ye kadar azaltabiliyor. Söz konusu sistemin çalışmasında araçtan ve aracın çevresinden gelen gerçek zamanlı veriler son derece önemli. Bulut servisleri, her bir yeniden şarj işlemini optimize etmek ve sürücülere gösterge paneli aracılığıyla batarya gücünü nasıl koruyacaklarına dair ipuçları sunmak için bu verileri kullanıyor. Günümüzdeki verilere baktığımızda lityum iyon bataryalar günümüzde 8 ila 10 yıllık bir kullanım ömrü ya da 500 ya da 1.000 şarj döngüsü sunuyor. Tabii burada hızlı batarya şarjı, yüksek şarj döngüsü sayısı, aşırı sportif sürüş tarzı ve aşırı yüksek veya düşük ortam sıcaklıkları, bataryalar açısından stres kaynakları oluşturuyor. Bu da doğrudan bataryanın ömrünü etkiliyor. Mevcut ortam sıcaklığı ve şarj etme alışkanlıkları gibi bataryayla ilgili tüm veriler, ilk olarak gerçek zamanlı bir şekilde buluta iletiliyor. Burada, makine öğrenimi algoritmaları verileri değerlendiriyor. Bosch'un bulut tabanlı servisleri stres yaratacak tetikleyicileri algılıyor ve gerekli önlemleri almak için yardımcı oluyor. Ayrıca servisler yeniden şarj etme sürecini de optimize ediyor. Çin merkezli mobilite platformu Didi Chuxing, elektrikli araç filosunda bu bulut servisini kullanmak için Bosch ile el sıkışmış durumda. Son olarak Bosch'un yeni servisinin bataryayı yaşlanmaya karşı koruduğunu da belirtelim. Tamamen şarj edilmiş bataryalar, özellikle yüksek veya düşük ortam sıcaklıklarında daha çabuk yaşlanıyor.  Bu nedenle Bosch’un bulut servisleri, ortam koşulları çok sıcak ya da çok soğuk olduğunda bataryaların yüzde 100 şarj edilmemesini sağlıyor. Batarya şarjının sadece yüzde birkaç puan azaltılmasıyla batarya aşınma ve yıpranmaya karşı korunuyor.

The post Elektrikli araç bataryaları için bulut dönemi başlıyor appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.