Teknoloji Haberleri

En çok hibrit ve elektrikli araç kullanılan illerimiz!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ülkemizdeki hibrit ve elektrikli araç kullanımıyla ilgili en son verileri kamuoyuyla paylaştı. Toplamda ülkemizde kullanılan hibrit ve elektrikli araç sayılarını paylaşan Soylu, ayrıca en çok hibrit ve elektrikli araç kullanılan illerimizi sıraladı.

Sürücüsüz Uber araçları trafiğe geri dönüyor!

İşte en çok hibrit ve elektrikli araç kullanılan illerimiz!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 30 Eylül 2018 tarihi itibariyle ülkemizde kullanılan ve trafiğe tescil ettirilen, yakıt türü hibrit ve elektrikli araçların sayısını paylaştı. Hibrit motorlu araçların şehir içi kullanımında ciddi yakıt tasarrufları sağladığını belirtirken, bu oranın mevcut kullanımdaki araçlara göre yüzde 70’lere kadar çıkabildiğine dikkat çekildi.

Kişisel olarak maddi kaybın yanı sıra özellikle büyük kentlerdeki trafik yoğunluğu dikkate alındığında milyonlarca dolarlık akaryakıtın boşa gittiğini ve bu tarz araçlarla bu kaybın azaltılabileceği belirtildi. Ülkemizde trafiğe tescilli hibrit araç sayısının 3 bin 464, elektrikli araç sayısının ise 23 bin 822 olduğunu belirten Soylu, hibrit ve sadece elektrik olan araçların tescil edildiği illere göre dağılımına bakıldığında ilk sırada 3 bin 533 araçla Antalya’nın yer aldığını bildirdi.

Antalya’yı 3 bin 377 araçla İstanbul takip ederken, Adana 3 bin 266 araçla üçüncü, bin 567 araçla Manisa dördüncü ve bin 544 araçla İzmir beşinci sırada yer alıyor. Bu araçlara olan ilgini son yıllarda giderek arttığını vurgulayan Süleyman Soylu, “2015 yılında 2 bin 398, 2016’da 3 bin 669, 2017’de 8 bin 609 adet hibrit ve sadece elektrik olan araç yeni olarak tescil edilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

The post En çok hibrit ve elektrikli araç kullanılan illerimiz! appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.