Zz Yaşam

Evde Mum Nasıl Yapılır?

Kış aylarının yaklaşması, nedense birçok insanda romantizm duygusunu yaşatır. Genelde akşamları yanan mumlarla evin havası değişirken, dekorasyon açısından da önemli olan renkli ve kokulu mumlarla mekanlara farklı ambiyanslar yaratılabilir.

Siz de vaktiniz varsa ve yeni şeyler üretmeyi seviyorsanız evde mum nasıl yapılıröğrenebilirsiniz. Evde mum yapmak oldukça eğlenceli ve basittir. Siz de birbirinden renkli mumları yaparak kullanabilirsiniz.

Evde Mum Yapımı Malzemeleri

  • 100 gr stearin,
  • 1 kg parafin,
  • Renklendiriciler,
  • Mum fitili,
  • Çiçek Esansları

Katı olan parafin, bir kabın içinde eritilir. İçine stearini ekleyerek sıvı hale gelene kadar karıştırın.  İçine renklendirici ve esansı da ekleyin.

Silikon kaplar ya da portakal kabuğu, ceviz kabuğu gibi malzemelerin içine de mumu dökebilirsiniz. Mum fitilini karışımı dökmeden önce hazırlayın ve biraz soğuduktan sonra buzdolabına koyun.

Simli Mum Yapımı

Mumlarınızı simli yapmak isterseniz, mumu iyice tutkallayın ve tabağın üzerine döktüğünüz simlerin üzerinde mumları çevirin. İstediğiniz renkteki bir sim kullanarak simli mum yapımıişleminizi basit bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

İsterseniz şeritli simler de ekleyebilirsiniz. Bunun için mum üzerine bant yapıştırın ve bant olmayan bölümleri tutkallayın. Daha sonra yine tabak üzerinde gezdirerek simlerle kaplayın. Biraz kuruduktan sonra da bantları çıkarın.  İsterseniz şekilli ya da sayılı bantlar yapıştırıp, harf, sembol ya da rakamlarla mumlarınızı süsleyebilirsiniz.