Teknoloji Haberleri

Ford’un otonom TIR’larıyla konvoy yaptık!

ShiftDelete.Net olarak farklı teknolojiler ile karşınıza çıkmaya devam ediyoruz. Bu seferki video konumuz Ford Otosan tarafından Eskişehir’de geliştirilen ve tüm dünyanın kullanımına açılacak olan Platooning yani otonom konvoy teknolojisi. Bu teknoloji ile beraber, ağır ticari araçların arka arkaya tamamen otonom bir şekilde yol alması sağlanıyor ve büyük oranda yakıt tasarrufu sağlanıyor. Sizler için Eskişehir’e gittik ve otonom araçların içerisinde bu teknolojiyi test ettik!

Otonom konvoy teknolojisi Türkiye’de geliştiriliyor

AVL Regensburg Almanya, AVL Türkiye ve Ford Otosan mühendislerinin 3 yıllık bir proje çerçevesinde geliştirecekleri bu teknoloji, ilk adımlarını atmaya başladı. Biz de bu teknolojinin ilk adımlarını Eskişehir’de yerinde gördük. Dilerseniz sizi bu keyifli video ile sizleri baş başa bırakalım. https://youtu.be/6PF_-Uor1As

Otonom konvoy teknolojisi nasıl çalışıyor?

Ford’un Türkiye’de geliştirmekte olduğu Platooning teknolojisi ile beraber ağır ticari araçlar arka arkaya giderek rüzgar direncinden etkilenmeyecekler ve yakıt tasarrufu yapabilecekler. Otonom teknolojisi ise bu konvoyun en güvenli bir şekilde yol alması için karşımıza çıkacak. Farklı araçlar arka arkaya giderken, en öndeki araç sürücü tarafından kontrol ediliyor. Bu aracın arkasından gelen diğer araçlar ise tamamen otonom olarak çalışacaklar ve kendi sürücüleri tarafından kontrol edilmeyecekler. Böylelikle yakıt tasarrufu sağlanırken sürücülerin dinlenilmesi de sağlanmış olacak. Konvoyda bulunan tüm araçlar birbirleri ile devamlı olarak doğrudan iletişim halinde kalıyorlar ve herhangi farklı bir durumda ne yapması gerektiklerine anlık olarak karar verebiliyorlar. Konvoy şeklinde giden araçların aralarına farklı araçların girmeleri veya konvoyun yavaşlaması gereken durumlarda da arka taraftan gelen sürücüler araçlarına herhangi bir müdahelede bulunmuyor. Bu gibi senaryoları Eskişehir’de yerinde deneyimledik ve sizler için harika bir video çıkardık.

The post Ford’un otonom TIR’larıyla konvoy yaptık! appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.