Google, 24 Android uygulaması için harekete geçti!

Android dünyası zaman zaman zararlı uygulamalarla gündeme geliyor. Google, Haziran 2019'dan beri Android'i hedef alan zararlı yazılımlarla mücadele ediyor. Bir siber güvenlik firması tarafından tespit edilen bulgulara göre, Joker ismi verilen...

Google, 24 Android uygulaması için harekete geçti!
Android dünyası zaman zaman zararlı uygulamalarla gündeme geliyor. Google, Haziran 2019'dan beri Android'i hedef alan zararlı yazılımlarla mücadele ediyor. Bir siber güvenlik firması tarafından tespit edilen bulgulara göre, Joker ismi verilen zararlı yazılım, kullanıcıların birçok bilgisine erişebiliyor. Ancak, Google şimdiler de bu yazılımı içeren uygulamalar için harekete geçti. 24 tehlikeli Android uygulaması temizleniyor.

Play Store tasarımı

Google Play'de bulunan 24 tehlikeli Android uygulaması

CSIS Security Group isimli siber güvenlik firması, Joker ismi verilen kötü amaçlı yazılımın kullanıcıların SMS mesajlarına, kişi listesine ve cihaz bilgilerine eriştiğini söyledi. Ayrıca, yazılımın bir diğer özelliğ ise premium hizmet aboneliği için gizlice onay verebiliyor olması. Ayrıca yazılım uygulamada mümkün olduğunca az yer kaplayacak şekilde programlandığı için kolayca farkedilemiyor. CSIS söz konusu yazılıma sahip 24 Android uygulaması bulduğunu ve bu uygulamaların şimdiye kadar 500 bine yakın indirilmesi olduğunu açıkladı. Yazılımın Avustralya, Çin, Almanya, Hindistan, Singapur, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve ABD dahil 37 ülkede aktif olduğu belirtildi. Tehlikeli uygulamalar aşağıdaki gibi sıralanıyor: Advocate Wallpaper Age Face Altar Message Antivirus Security – Security Scan Beach Camera Board picture editing Certain Wallpaper Climate SMS Collate Face Scanner Cute Camera Dazzle Wallpaper Declare Message Display Camera Great VPN Humour Camera Ignite Clean Leaf Face Scanner Mini Camera Print Plant scan Rapid Face Scanner Reward Clean Ruddy SMS Soby Camera Spark Wallpaper Eğer yukarıdaki uygulamalardan birini indirdiyseniz, şüpheli bir ödemenin yapılıp yapılmadığını görmek için işlem geçmişinizi kontrol etmekte fayda var. Ayrıca, her uygulama için verdiğiniz izinleri de kontrol etmeyi unutmayın.

The post Google, 24 Android uygulaması için harekete geçti! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.