Google servislerindeki sorun giderildi!

Google Cloud ağında yaşanılan büyük kesinti, Google hizmetlerinin yanı sıra Shopify, Snapchat, Discord ve bunlar gibi diğer birçok popüler uygulamayı da etkiledi. Google Cloud kesintisi 5 saatin ardından giderildi. Fakat önemli güvenlik açıkları...

Google servislerindeki sorun giderildi!
Google Cloud ağında yaşanılan büyük kesinti, Google hizmetlerinin yanı sıra Shopify, Snapchat, Discord ve bunlar gibi diğer birçok popüler uygulamayı da etkiledi. Google Cloud kesintisi 5 saatin ardından giderildi. Fakat önemli güvenlik açıkları tespit edildi!

Spotify özelliği yayınlanmadan ortaya çıktı

Google servisleri sorunu giderildi. Güvenlik açıkları ortaya çıktı!

Kesinti, Nest aracılığıyla insanların evlerinde ve dairelerinde sıcaklığın kontrol edilmesini, Shopify tarafından desteklenen herhangi bir alışverişi, Snapchat ve Discord gibi birçok sosyal ağa kadar her şeyi etkiledi. Google sözcüsü, "ABD’nin doğusunda oluşan ağ sorunları nedeniye Google Cloud’u, Google Apps'i ve YouTube’u etkileyen ağ sıkışıklığı sorunu, etkilenen tüm kullanıcılar için çözüldü. Bu konuyla ilgili dahili bir soruşturma yürüteceğiz ve gelecekteki yinelenmeyi önlemek veya en aza indirgemek için sistemlerimizde uygun iyileştirmeleri yapacağız. İç soruşturmamızı tamamladıktan sonra bu olayla ilgili ayrıntılı bir rapor sunacağız." dedi. Google servisleri sorunu giderildi. Güvenlik açıkları ortaya çıktı! - ShiftDelete.Net (1) Ağlardaki sorun şimdilik çözülmüş olsa da, Google’ın bulut hizmetleriyle ilgili sorunların dünyanın en popüler uygulamalarının bazıları için kesintilere neden olabileceği gerçeği ve ağlar üzerindeki güvenlik açıkları şirketin bu konuyu detaylıca düşünmesine sebep oldu. Ayrıca modern bulut mimarileri, yeni teknoloji işletmeleri oluşturmanın maliyetini düşürdü. Ancak aynı zamanda şirketlerin işletme kabiliyetleri için genellikle tek bir servise bağlı olmalarına sebep oldu. Bu durum da bu bulut mimarilerini kullanan şirketlerin bugün yaşanan durumdaki gibi işletme faaliyetlerinin kısa süreli duraksamasına sebep oluyor. Bu yüzden Google bu kesintilerin de önüne geçmeyi planıyor. Ayrıca kesintinin sebepleri de güvenlik açıklarına bağlanıyor. Google bugün yaşanılan sorunu ve tüm yapıyı güvenlik açıklarıyla de tekrar değerlendirecek.

The post Google servislerindeki sorun giderildi! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.