Google'dan, Huawei yasağı için Trump'a baskı!

Google, Android ekosisteminin en güçlü oyuncularından biri olan Huawei’yi kaybetmek üzere. Trump yönetiminin, Huawei yasağı ile ilgili aldığı karar sonrası Google ilk harekete geçen firmalardan olmuştu. Huawei'de bu hamlenin karşılığını Ark...

Google'dan, Huawei yasağı için Trump'a baskı!
Google, Android ekosisteminin en güçlü oyuncularından biri olan Huawei’yi kaybetmek üzere. Trump yönetiminin, Huawei yasağı ile ilgili aldığı karar sonrası Google ilk harekete geçen firmalardan olmuştu. Huawei'de bu hamlenin karşılığını Ark OS ile verdi. Şimdi ise, Trump yönetimineHuawei ile olan ilişkileri yumuşatması için baskı yapıyor. Sadece Google değil, Huawei ile anlaşma içinde olan bir çok firma bu yasak sonrası Çin ile olan ticari ilişkilerin zarar görmesinden endişeleniyor.

Google, Huawei yasağı için nasıl bir çözüm peşinde?

Şirket şu an için ABD hükümetine, Huawei’nin ihracat yasağını kaldırtmak için baskı yapıyor. Huawei’nin yeni işletim sistemi henüz ortaya çıkmasa da Google, Android tabanı üzerine inşa edileceği düşüncesinde. Bu da Android ekosisteminin daha da tehlikelere açık olduğunun habercisi olabilir. Huawei’nin Android  uygulamalarını kullanabilmek için böyle bir yola başvuracağı düşünülüyor.

huawei

Bu da Android’e sızamayan kötü niyetli uygulamaların Ark OS aracılığıyla ekosisteme sızmasına neden olabilir. Google, bu nedenlerden dolayı yasağın Ulusal Güvenlik Sorunu haline gelmesinden endişeleniyor. Şirket bu endişelerini  Trump yönetimiyle de paylaştı. huawei yasağı, Ark OS, Trump Huawei’yle ilişkiyi askıya alan diğer şirketler ise bir şekilde bir çok parçanın tedariğinde Çin ile yakın temas halindeler. Çin henüz bu konuda bir yaptırım uygulamış değil. Ancak krizin tırmanması halinde teknoloji piyasasının bu durumdan olumsuz etkileneceği tahmin ediliyor. Peki siz ne düşünüyorsunuz, daha bugün Facebook ile genişleyen Huawei yasağı, Google gibi şirketlerin yaptığı baskıyla aşılabilir mi? Eğer bu sorun aşılamazsa yasak diğer Çin’li şirketlere de sıçrayabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

The post Google'dan, Huawei yasağı için Trump'a baskı! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.