Finans & Ekonomi Haberleri

Google’ın Yatırımcıları Blockchain Şirketi IOST’ye Yatırım Yaptı

Google ve Facebook’un yatırımcısı Sequoia Capital, endüstriyel blockchain platformu IOST’e 40 milyon dolar yatırım yaptı. IOST, PayPal’dan 25 kat daha yüksek işlem hızı ve en popüler programlama dili olan JavaScript’e sunduğu destek vasıtasıyla programcıların blockchain teknolojisini yaygın olarak benimsemesini teşvik etmektedir.

Bu yılın başında, Google, Facebook ve PayPal gibi başarılı startuplara erken evrede yatırım yapmış Sequoia Capital (Çin) endüstriyel blockchain platformu IOST’ye 40 milyon dolar yatırım yaptı. Daha önce başarılara imza atmış girişimcilerce kurulmuş IOST, Testnet v0.5 ‘Everest’i Haziran 2018’de piyasaya sürmüştü. Şirket, güvenlik ve özeksizlikten (decentralization) ödün vermeden bir ultra-yüksek işlem hızı ağının altyapısını kurmaktadır. Misyonu, geleceğin küresel online hizmet sağlayıcılarının kullanacağı mimariyi inşaa etmektir.

IOST, bir endüstriyel blockchain altyapısı, bugün platformunun ikinci sürümünü resmi olarak piyasaya sürdü. Bir önceki sürüm, blockchain endüstrisindeki saniyede en yüksek işlem hızlarından birine sahipti. Bu ilk versiyonu takiben gelen Testnet v1.0 ‘Everest,’ dünyanın en popüler programlama dili olan JavaScript için sunduğu destek de dahil olmak üzere önemli derecede geliştirilmiş özellikler sunuyor ve bu teknolojinin programcılar tarafından yaygın olarak benimsenmesinin yolunu açıyor.

IOST’nin CTO’su Terry Wang, “Geçmişte dApplerin (dağınık uygulamalar) geliştirilmesinin önünde bir engel vardı. Çok az sayıda programcının Ethereum‘un Solidity programlama dilini öğrenmeye zamanı veya yatkınlığı var,” dedi. “IOST olarak blockchain teknolojisinin yaygın olarak benimsenmesi için çalışıyoruz. Bunu başarabilmek için dApp geliştirmeye başlamayı olabildiğince fazla sayıda programcı için kolaylaştırmak gerekiyor.”

“Everest v1.0, IOST’nin yakında piyasaya sürülecek olan ana ürününün temeli görevini görecek” diyor Terry Wang. “Blockchain endüstrisi hâlâ genç. Birçok blockchain projesi geliştirme süreçlerini zamanında tamamlayabilmek için yeterli deneyime sahip değil. Bu yüzden çoğu proje tamamlama tarihlerini erteliyor. Biz ise, bu yeni sürümle beraber, hedeflediğimiz tarihten önce daha fazla özellik ve işlev sunmaktan gurur duyuyoruz. Yol haritamızı altı ay daha ileriye taşıdık ve şimdi de 2019 yılının ilk çeyreğinde ana ürünümüzü piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Everest v1.0 gibi büyük bir güncellemeyi blockchain camiasıyla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Şimdi vakit kaybetmeden, ana ürünümüzün piyasaya sürümüne kadar, IOST blockchain‘inin her yönünü geliştirmeye devam edeceğiz.“

IOST, son üç ayda ekosistemini yoğun bir şekilde genişletti ve kısa bir süre önce bu ekosistemi daha da geliştirmek adına kurumsal destekli iki projeye imza attı:

Bluehill, yakın zamanda 50 milyon dolar yatırım desteği alan bir blockchain inkübatörü ve girişim hızlandırma programıdır. Bluehill, IOST endüstri ortaklıkları ve IOST ekosisteminde geliştirilen projeler için önemli destek sağlar.

Theseus, blockchain teknolojisinde çığır açacak projeleri desteklemek suretiyle IOST programcı camiasını genişleten bir IOST inkübasyon Ar-Ge ekibidir.

IOST tüm bilgisayar programcılarını ve işletmeleri platformunu kullanmaya davet ediyor. IOST hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ürün portfolyolarını incelemek için websitelerini ziyaret edebilirsiniz.