Güneş enerjisi ile şarj olan otomobil

Otomobillerin çevreye verdiği zararlar emisyon değerleriyle azaltılmak isteniyor. Son yıllarda dünyanın belirli şehirlerinde araç trafiğine kapatılan cadde sayısı azaltılırken, elektrikli araçlara olan ilgi de günden güne artıyor. Elektrikli...

Güneş enerjisi ile şarj olan otomobil
Otomobillerin çevreye verdiği zararlar emisyon değerleriyle azaltılmak isteniyor. Son yıllarda dünyanın belirli şehirlerinde araç trafiğine kapatılan cadde sayısı azaltılırken, elektrikli araçlara olan ilgi de günden güne artıyor. Elektrikli araçlarda öne çıkan en önemli detayla şarj istasyonları. Hyundai solar şarj sistemi ile araçların hareket halindeyken şarj olmasını sağlıyor. Güneş enerjisi ile şarj olan otomobil, şarj istasyonu arama derdini ortadan kaldırılacak gibi duruyor.

Tesla sınırsız şarj sistemi

Güneş enerjisi ile şarj olan otomobil elektriğini kendi üretecek

Hyundai solar şarj sistemi, hibrit ve tamamen elektrikli otomobillerde kullanılıyor. Bu teknoloji sayesinde araçların yakıt verimliliği ve sürüş menzilleri artırılıyor. İlk olarak Sonata Hybrid modelinde kullanılan sistem aracın elektrikli güç kaynağını destekliyor. Böylece hem yakıt sarfiyatı elde ediliyor hem de çevreye saldığı emisyon seviyesi düşürülüyor. Yeni sistemin ilerleyen dönemde diğer Hyundai modellerinde kullanılacağı söyleniyor. Sadece çevre dostu modeller değil aynı zamanda içten yanmalı motorlara sahip Hyundai modelleri de bu sistemi kullanarak daha efektif bir şekilde elektrik üretimi yapacak. Bu sayede daha az yakıt tüketilerek çevreye karşı sorumluluk da artırılacak. Otomobilin tavanına yerleştirilen güneş panelleri, güneşten alınan ısı ile aktif hale geliyor.  Sonrasında bu ısı fotonlar aracılığıyla elektrikli enerjisine dönüşüyor. lde edilen elektrik enerjisi daha sonra aküde depolanıyor ve gerektiği durumlarda güç olarak motora iletiliyor. Ayrıca bu işlem, araç hareket halindeyken de devam ediyor ve şarj süreci asla kesilmiyor. Hyundai solar şarj sistemi sayesinde akünün yüzde 30 ile yüzde 60'ı güneş enerjisiyle şarj edilebiliyor. Şirketin mühendisleri tarafından yapılan açıklamaya göre günlük 6 saatlik şarjla aracın menzilini yıllık 1.300 km'den fazla artırılabilir.

The post Güneş enerjisi ile şarj olan otomobil appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.