Güney Kore - Japonya ticari savaşı ve Samsung!

Güney Kore Japonya ilişkileri iyice geriliyor. Japonya hükümeti birçok ülkenin içinde bulunduğu imtiyazlı ticaret statüsüne sahip ülkeler listesinden Güney Kore’yi çıkardığını açıkladı. Güney Kore yönetimi sert bir şekilde karşılık vereceğini...

Güney Kore - Japonya ticari savaşı ve Samsung!
Güney Kore Japonya ilişkileri iyice geriliyor. Japonya hükümeti birçok ülkenin içinde bulunduğu imtiyazlı ticaret statüsüne sahip ülkeler listesinden Güney Kore’yi çıkardığını açıkladı. Güney Kore yönetimi sert bir şekilde karşılık vereceğini duyurdu.

Apple ürünleri zamlanabilir

Güney Kore Japonya ticari savaşı ve Samsung!

Japonya Bakanlar Kurulu'nun aldığı karara göre Güney Kore’den ithal edilen hassas materyallere yönelik denetimler sıklaştırılacak. 28 Ağustos’ta yürürlüğe koyulacak karar hakkında konuşan Japonya Ticaret Bakanı Seko Hiroshige, bu durumun Güney Kore ile ilişkilere etki etmemesi gerektiğini belirtti. Ulusal güvenlik için gerekli denetimler olduğunu ekleyen Seko, Güney Kore ile ilişkilerinde sorun olmayacağını yalnızca ithal edilirken denetimlerin yüksek olacağını belirtti. Olaylar hakkında konuşan Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-ki, Japonya’nın imtiyazlı ticaret statüsüne sahip ülkeler listesinden silineceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Yardımcısı Cho Sei-young ise Japon Büyükelçi Nagamine Yasumasa'ya Güney Kore'nin Japonya'yı artık dost ülke olmayacağı ve bu konuda adımlar atıldığını iletti. Güney Kore, Japonya'yı şikayet edecek! Güney Kore’den açıklama gecikmedi. Durumu değerlendiren Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, sert karşı önlemler alacaklarını, bu durumun Güney Kore’nin gelişmesi ile doğrudan alakalı olduğunu ve Japonya istese de istemese de başarılı olacaklarını belirtti.

japonyadan ihracat misillemesi

Samsung, Hyundai, LG ve Kia Motors gibi markalar ile dünya piyasasında önemli yer edinen Güney Kore'nin ilgili markalarda ne gibi değişiklikler yapacağı ise merak konusu oldu. Özellikle akıllı telefon piyasasında akla ilk gelen Samsung markasının fiyatlar konusunda değişiklik yapıp yapmayacağı ve bu konuda onların vereceği ilk tepkiler önemli. Ticari savaşların arttığı bu dönemlerde genellikle etkilenen hep teknoloji oluyor. Japonya ve Güney Kore arasındaki kızgınlığı soğutmaz ise olan yine son kullanıcılara olacak gibi duruyor.

The post Güney Kore - Japonya ticari savaşı ve Samsung! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.