Hidrojen ile çalışan uçak için tarih verildi!

Hidrojen ile çalışan uçaklar geliştirmeye odaklanan bir şirket olan ZeroAvia, bu konuda önemli bir yol kat etti. Jet yakıtı kullanan standart uçaklardan daha ucuz çözümler sunulacağı ve karbon emisyonu sıfıra indirilerek havacılık endüstrisinin...

Hidrojen ile çalışan uçak için tarih verildi!
Hidrojen ile çalışan uçaklar geliştirmeye odaklanan bir şirket olan ZeroAvia, bu konuda önemli bir yol kat etti. Jet yakıtı kullanan standart uçaklardan daha ucuz çözümler sunulacağı ve karbon emisyonu sıfıra indirilerek havacılık endüstrisinin doğaya verdiği zararın ortadan kaldırılacağı belirtiliyor. ZeroAvia'nın ilk hedefi 800 km menzile sahip olan ve 20 kişi taşıyabilen bölgesel uçaklar üretmek. Bir Piper M sınıfı uçağın temel alındığı prototip test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. 2 ton kalkış ağırlığına sahip olan ve altı koltuğu bulnan uçak, dünyanın en büyük sıfır emisyonlu uçağı ve hiçbir fosil yakıt kullanmıyor.

Tek şarjla bin km gidebilen elektrikli uçak tanıtıldı

Hidrojenle çalışan uçak için 2020 yılı işaret ediliyor!

Elektrik ile çalışan uçak fikri, onlarca yıldır var olsa da, son dönemde çalışmalar artmaya başladı. Günümüzde bataryadan güç alan eletkrik motorlu veya hibrit yapıda uçak prototipleri geliştirilen sayısı giriş ve şirket bulunuyor. https://youtu.be/IpgbpWErXjY Çoğu elektrikli otomobil, lityum iyon piller kullanırken, birkaç üretici hidrojenle çalışan araçlar sunabiliyor. Hidrojen en bol elementlerden ve bu nedenle fosil yakıta bağımlı otomobil ve havacılık endüstrisine hitap ettiği açıkça ortada. Otomobiller söz konusu olduğunda sorunlar daha kolay bir şekilde çözülebiliyor. Ancak, uçmak inanılmaz miktarda enerji gerektirdiği için, bataryaların pahalı ve çok daha önemlisi ağır olması işleri zorlaştırıyor. ZeroAvia'nın hedefi 2020 yılında hidrojenle çalışan uçağını gökyüzü ile buluşturmak.

The post Hidrojen ile çalışan uçak için tarih verildi! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.