HP, Microsoft ve Google, Apple’ı takip ediyor

Apple Çin kararının ardından diğer teknoloji şirketlerinin de benzer kararlar aldığı ortaya çıktı. Amerikalı şirketler Çin üretimi ile ilgili karar verme aşamasında. HP, Microsoft ve Google çalışmaları sürdürüyor. ABD ve Çin arasında yaşanan...

HP, Microsoft ve Google, Apple’ı takip ediyor
Apple Çin kararının ardından diğer teknoloji şirketlerinin de benzer kararlar aldığı ortaya çıktı. Amerikalı şirketler Çin üretimi ile ilgili karar verme aşamasında. HP, Microsoft ve Google çalışmaları sürdürüyor. ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşı Çin’de üretim yapan teknoloji devlerini etkilemeye devam ediyor. Her ne kadar G20 Zirvesi’nde ılımlı bir hava esse de üreticiler Çin’deki üretimleriyle ilgili yeni kararla alma yolunda ilerliyor. Daha önce Apple, Çin’deki üretimini farklı bölgelere dağıtacağını açıklamıştı. Şimdi de Google, Microsoft ve HP’nin buradaki üretimlerini azaltacağı ortaya çıktı.

Apple'dan Çin kararı

Apple Çin kararından sonra sıra diğerlerinde

Google, Microsoft ve HP gibi teknoloji şirketleri oyun konsollarından dizüstü bilgisayarlara hatta hoparlörlere kadar birçok teknolojik ürünü Çin’de üretiyor. Ancak, ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşından sonra uygulanacak olan ek vergiler şirketleri tedirgin etmiş durumda. İsimsiz bir yerel yönetim yetkilisi Asya basınından Nikkei’ye yaptığı açıklamada, Çin’deki artan üretim maliyetlerinin küresel siparişlerde düşüşe neden olduğunu belirtti. Aynı yayında, HP’nin Çin dışında üretimini yüzde 20 - yüzde 30 oranında taşımayı planladığı bilgisi yer alıyor. Şirket şu sıralarda Tayland ya da Tayvan’da bir tedarik zinciri oluşturma yolunda çalışmalar yapıyor. Aynı şekilde Dell’in de Tayvan’da üretim için çalışmalar yaptığı biliniyor. Dell’in yeni üretim yeri listesinde Vietnam ve Filipinler de bulunuyor. Vietnam’ı üretim yer listesine ekleyen yalnızca Dell değil. Amazon da Kindle ve Echo ürünlerinin üretimi için Vietnam’ı gözüne kestirmiş durumda. Microsoft da oyun konsollarının üretimini Vietnam’a taşımak için çalışmalarını sürdürüyor. Microsoft’un üretim yeri listesinde Tayland’ın yanında Endonezya da yer alıyor. Geçen hafta sonu G20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Cumhurbaşkanı Jinping bir araya gelmişti. İkili arasında esen ılımlı rüzgarlar, teknoloji şirketlerinin kararlarında ne yazıkki bir değişiklik yapmadı. Buradaki temel sebebin, şirketlerin uzun vadede riskleri azaltmak istemesi olduğunu söyleyebiliriz. Tahminlere göre Güneydoğu Asya ülkeleri ve Hindistan önümüzdeki yıllarda elektronik üretimi için yeni merkezler haline gelecek. İlk olarak Apple’ın üretim tesislerini dağıtılacağı haberleri çıksa da diğer teknoloji şirketlerinin de uzun süredir bu planları yaptığını belirtelim. Nikkei’de yer alan bilgiye göre, Apple ve diğer şirketler şimdilik üretimleriyle ilgili yorum yapmaktan kaçınıyor. Ancak bu süreçte, yeni üretim yeri için araştırma yaptığını doğrulayan iki şirket oldu. Bunlardan biri Acer, diğeri ise Asustek. Dell ise üretim ile ilgili doğrudan açıklama yapmasa da ticaret savaşının sona ermesi umudu taşıdıklarını belirtti. Dell cephesinden konuşma yapan bir sözcü, ABD v Çin hükümetlerinin sorunları çözmesi için diyalogu sürdürmesi gerektiğini savundu.

The post HP, Microsoft ve Google, Apple’ı takip ediyor appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.