Teknoloji Haberleri

Huawei, Hongmeng OS için düğmeye bastı

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki gerilimin yankıları sürüyor. Yumuşama dönemi öncesi ABD Başkanı Donald Trump’ın Huawei’ye yaptığı baskılar, Hongmeng OS projesinin büyük ölçüde duraksamasına sebep olmuştu. Bu bağlamda iki hafta önce Huawei cephesinden gelen ve Hongmeng OS adına yapılan bir açıklama, herkesi şaşırtmıştı. Zira beklenenden farklı bir hamle yapan teknoloji şirketi, acil eylem planı olarak açıkladığı işletim sistemini sıradanlaştırdı ve kullanım alanını kısıtladı.

Huawei Hongmeng OS için geri adım attı!

Huawei Hongmeng OS altyapısı hangi segmenti hedefliyor?

ABD yönetiminin tehditlerine karşı boyun eğmeyeceklerini her fırsatta dile getiren Huawei’nin bu geri adımı, kendisinden beklenmiyordu. Android’e karşı büyük bir rakip olması düşünülen sistemin akıllı telefonları merkez alarak değil de başka sektörlerin büyümesi amacı ile geliştirilmesi, kimi kesimlerce Trump yönetiminin zaferi olarak algılandı. Hongmeng OS’un Android’e bir tehdit olmayacağını ve yeni nesil akıllı telefonlarında Android’i tercih edeceğini belirten Huawei Genel Müdür Yardımcısı Catherine Chen’in sözleri, Çin devlet medyası Global Times‘ın söyledikleri ile uyuşmuyor. Global Times, Huawei’nin büyük ihtimalle bu yıl satışa sunacağı yeni akıllı telefonlarında Hongmeng OS’u resmen denediğini açıkladı. Eğer Çinli işletim sisteminden gücünü alacak olan yeni nesil Huawei model akıllı telefonlar piyasaya sürülürse bu gerilimin bir başka fitili daha ateşlenmiş olacak. Hongmeng OS Çin devlet medyası, Hongmeng OS aracılığıyla donatılacağını iddia ettiği modellerin 2000 yuan (288 dolar) fiyat etiketi ile marketlerde satışa sunulacağını dile getirdi. Hâlbuki Huawei Başkanı Liang Hua, kendi işletim sistemlerinin ilk olarak Honor TV ürünlerinde yer alacağını söylemişti.

Huawei P30 inceleme – Boynuz kulağı geçer mi?

Liang Hua, buna ek olarak, Hongmeng OS’un nesnelerin interneti kategorisinde yer alan ürünler için geliştirildiğini de sözlerine eklemişti. Hua’ye göre Çinli mühendislerin geliştirdiği bu altyapı, şirketin üzerinde çalıştığı uzun vadeli bir stratejinin mihenk taşı. Bu mihenk taşının akıllı telefonları kapsamadığı söylenmişti. Hongmeng OS Başka ilginç bilgiler de veren Global Times, bu sene satılacağını düşündüğü ilgili telefonların alt segment telefon pazarı için üretileceğinin altını çizdi. Analistler, bu iki farklı görüşün nedenini açıkladı. Onlara göre Huawei’nin uyguladığı politika, hem kendi vatandaşlarının gözünde güçlü gözükmek hem de Trump yönetiminden daha fazla ambargo yememek. Bu konuya ilişkin Huawei yönetiminden bir cevap gelmedi. Sizce Çin devlet medyasının söylediği olay gerçekleşecek mi? Bu olay gerçekleşirse neler olur?

The post Huawei, Hongmeng OS için düğmeye bastı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.