Huawei'nin ticaret savaşı Samsung'u üzebilir

Huawei ticaret savaşı hakkında son zamanlarda gelen olumlu haberler, bir nebze olsun piyasaları rahatlatmayı başardı. Peki, bu rahatlama gerçek anlamda piyasalara bir refah olarak yansıyacak mı? Bu sorunun cevabı, uzmanlara göre hayır, yansımayacak....

Huawei'nin ticaret savaşı Samsung'u üzebilir
Huawei ticaret savaşı hakkında son zamanlarda gelen olumlu haberler, bir nebze olsun piyasaları rahatlatmayı başardı. Peki, bu rahatlama gerçek anlamda piyasalara bir refah olarak yansıyacak mı? Bu sorunun cevabı, uzmanlara göre hayır, yansımayacak.

Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) ortaya çıktı

Huawei ticaret savaşı adına sıradaki durak Samsung

Analistler, Çinli firmanın krizlerle boğuşmaya devam etmesi halinde Güney Kore temsilcisinin kazanç konusunda daha çok üzüleceğini söylüyor. Araştırmacılara göre Samsung, kendi kârının yarısından daha fazlasını kaybedebilir. Huawei'nin Amerika ile olan ticari kavgası, piyasadaki ticaret akışını baltalamaya devam ediyor. Huawei ticaret savaşı Refinitiv SmartEstimate isimli bir analiz şirketi, Samsung'un (29 analistin verilerine dayanarak) 5.14 milyar dolarlık bir işletme kârı tahsil edeceğini öngörüyor. Bu, geçen yıla göre %60'lık bir düşüş demek. Ayrıca, faaliyet kârı 5.4 milyar dolar olan teknoloji firması, ilk çeyrek rakamlarına kıyasla bile istatiksel anlamda düşüşten kurtulamıyor. Zira bu kazanç, ikinci çeyrek kazancının son üç yıl adına en az seviyede olacağı anlamına geliyor. Huawei ticaret DRAM ve NAND çipleri konusunda dünyada en iyi ekip olan Samsung, ek gelirinin yaklaşık üçte ikisini bu işlerden sağlıyor. Ambargo ile birlikte Huawei ile olan satışlarına darbe vurulan akıllı telefon üreticisine bir darbe de çip fiyatlarının son dönemlerde çok düşük olması meselesinden (2.çeyrekte %25'lik bir indirim söz konusu) geldi. Böylesine bir durum, Samsung'un ticari kalbine verilen ağır bir zarar olarak adlandırılıyor. Samsung Analistler; yılın geri kalan günlerinde de fiyatların yüksek olmayacağını düşünürken, Samsung ile Micron'un (bir teknoloji markası) tekrar geri ayağa kalkacağını belirtti. Madalyonun diğer yüzüne bakmak gerekirse Huawei'nin, bir anlamda, bir sıkıntı yaşaması demek Samsung'un akıllı telefon üretiminde daha çok ilerlemesi demek. Bu bağlamda HI Investment & Securities, Samsung'un yılda sattığı akıllı telefon miktarının 37 milyon daha artacağı görüşünde.

Japonya’dan Güney Kore’ye ihracat kısıtlaması!

Samsung'un sıkıntıları, sadece ABD ile Çin'in arasındaki gerginlikten ibaret değil. Zira geçtiğimiz günlerde Japonya, Güney Kore'ye ihracat kısıtlaması tarifesini uygulayacağını açıklamıştı.

The post Huawei'nin ticaret savaşı Samsung'u üzebilir appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.