Teknoloji Haberleri

Hyundai ve Kia güneş paneli ile şarj olacak!

Elektrikli otomobillerin pazar payını artırmaya başladığı son dönemlerde ünlü markalar bu alanda geliştirmelere devam ediyor. Hyundai güneş paneli kaplı araçlarını yakında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Hyundai çatısı altındaki Kia güneş paneli kullanarak 2019’da yollardaki yerini alan diğer marka olacak. Güneş, yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden birini oluşturuyor. Sanayi sektöründen evlerdeki kullanımına kadar birçok alanda yararlanılan güneş panelleri artık elektrikli otomobillerimizi de şarj edecek gibi duruyor.

Elektrikli otomobil pazarında Mustang sesleri!

Hyundai güneş paneli ile şarj olacak!

Elektrikli araçların daha fazla enerji depolayabilen bataryaları bir zaman sonra ister istemez şarja ihtiyaç duyuyor. Hyundai güneş paneli ile döşediği tavan bölümünden enerji elde ederek araç hareket hâlindeyken bile bataryalarını şarj etmeye devam edecek. Kia güneş paneli ile döşenmesi planlanan bir başka marka olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknolojinin hem elektrikli araçlarda hem de hibrit araçlarda kullanılması planlanıyor. Hyundai güneş paneli Üç farklı şekilde üretilecek güneş paneli sisteminin ilki, standart araç kaputlarını kaplayan güneş panelleriyle karşımıza çıkıyor. Panaromik tavanlı araçlarda kullanılacak olan güneş panelleri ise ikinci jenerasyonda karşımıza çıkacak. Henüz pilot geliştirme aşamasında bulunan üçüncü jenerasyonda ise hem panaromik cam tavan hem de kaput üzerindeki panellerle araç bataryasının şarj edilmesi planlanıyor.

2019’da Kia güneş paneli ile yollara çıkabilir!

Hava durumuna bağlı olarak gün içerisinde araç bataryasının yüzde 30 ile yüzde 60 arasında şarj edilebileceği birinci jenerasyonun 2019 yılından sonra piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu tür teknolojilere; araçların şarj istasyonlarında bekleme süresini kısaltması, hibrit modellerde yakıt tasarrufu ve emisyon oranlarını azaltması açısından oldukça önem veriliyor. Kia güneş paneli

The post Hyundai ve Kia güneş paneli ile şarj olacak! appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.