İlk 5G amiral gemisi işlemcisi Kirin 990 5G tanıtıldı!

Berlin'de düzenlenen IFA 2019 son hızıyla devam ediyor. Büyük bir teknoloji yarışının boy gösterdiği etkinlikte bu sabah da Huawei dikkatleri üstüne topladı. Dünya'nın ilk 5G amiral gemisi işlemcisi Kirin 990 5G tanıtıldı! Tüm IFA 2019 haberleri...

İlk 5G amiral gemisi işlemcisi Kirin 990 5G tanıtıldı!
Berlin'de düzenlenen IFA 2019 son hızıyla devam ediyor. Büyük bir teknoloji yarışının boy gösterdiği etkinlikte bu sabah da Huawei dikkatleri üstüne topladı. Dünya'nın ilk 5G amiral gemisi işlemcisi Kirin 990 5G tanıtıldı!

Tüm IFA 2019 haberleri ve videoları burada!

Mate 30 işlemcisi bir Honor modeline geliyor

İlk 5G amiral gemisi işlemcisi Kirin 990 5G tanıtıldı!

Huawei’nin yeni amiral gemisi işlemcisi dikkat çeken AI destekli özellikleri ve ilk 5G amiral gemisi işlemcisi olmasıyla dikkatleri üstüne topladı. İşlemci hem performansı hem de teknik özellikleri ile dikkat çekti. Kirin 990 5G 10.3 milyar transistöre sahip 7nm’lik EUV teknolojisi ile güçlendirilmiş sekiz çekirdekli bir işlemci olarak karşımıza çıktı. Ekran kartlarının daha soğuk çalışmasını sağlayacak üretim teknolojisi EUV ile de Kirin 990 5G, ekran kartlarının harcadığı enerjiyi düşürürken performansını da artıracak. İşlemci, sırasıyla 2.86GHz, 2.36GHz ve 1.95GHz saat hızında çoklu görev yürütmeyi optimize etmek için iki büyük, iki orta ve dört küçük çekirdeği kullanıyor. Mobil oyunlarda daha iyi bir performans sunmayı amaçlayan işlemci 16 çekirdekli Mali G76 grafik işlemcisinin yanı sıra bant genişliğini yüzde 15'e kadar azaltmak için de yerleşik akıllı önbellek barındırıyor. İlk 5G amiral gemisi işlemcisi Kirin 990 tanıtıldı! - ShiftDelete.Net (1) Huawei tanıtımda dikkatleri bu özelliklerin yanı sıra 5G ve AI'ya çekmek istediğini de açıkça belirtti. Kirin 990 5G'nin 2.3Gbps uplink ve 1.25 Gbps downlink hızlarına ulaşabileceğini söyledi. Şirket CEO'su Richard Yu işlemcinin, Snapdragon X55 5G modemine göre çok daha hızlı olduğunu da belirtti. Ayrıca Kirin 990 AI odaklı bir işlemci olduğu için yüz ve ses tanıma gibi görevlerde kullanılabilecek sinir işleme üniteleri de barındırıyor. Yeni işlemcinin büyük çift çekirdekli bir NPU ve düşük güç uygulamaları için küçük bir çekirdek ile birlikte gelmesi de oldukça iyi bir performans sağlamasına sebep olacağını gösteriyor. Kirin 990 5G'nin diğer bileşenleri arasında, Huawei'nin akıllı telefonlarda bir ilk olduğunu belirttiği yeni DSLR seviyesi gürültü azaltma teknolojisine olanak sağlayan çift görüntülü bir sinyal işlemcisi bulunuyor. Bu yeni bileşen ile birlikte cihazların gece çekimi deneyimi oldukça iyileştirilirken, daha net fotoğraflar elde edilebilecek.

The post İlk 5G amiral gemisi işlemcisi Kirin 990 5G tanıtıldı! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.