Finans & Ekonomi Haberleri

IMF, Türkiye’nin 2018-2019 büyüme beklentisini düşürdü

Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu açıklayan IMF hem Türkiye’nin hem de küresel ekonomik büyüme beklentilerini düşürdü.

IMF, yükselen riskler nedeniyle küresel büyüme beklentisini %3,9’dan %3,7’ye indirdi.

Türkiye’nin 2018 büyüme beklentisini %4,2’den %3,5’e ve 2019 büyüme beklentisini de %0,4’e aşağı yönlü revize etti.

IMF, Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu zorlukların para, maliye, yarı maliye ve finans sektörü politikalarından oluşan geniş bir politika paketini gerektireceğini belirtti ve Türkiye ekonomisinde yaklaşmakta olan aşağı hareketin, gelişen ekonomiler için büyüme tahminlerini düşürmede temel bir neden olduğunu belirtti.

Merkez Bankası’nın hızlanan enflasyona gecikmiş tepkisini işaret eden IMF, “Para politikası, fiyat artışlarının liradaki zayıflıkla hızlanmasından dolayı, beklentileri tekrar çıpalayabilmek için sıkılaştırılmalı” dedi.

Maliye politikası tarafında ise, Fon, Türkiye’nin milyarlarca dolar tutarında altyapı projelerindeki kamu-özel kesim ortaklıklarında daha temkinli bir tutum takınması ve ihtiyaç duyulduğunda, özel sektör borçlarının geri ödenmesinde devlet garantilerinin kademeli olarak azaltması ve “açık piyasa bozulmalarındaki” durumlara sınırlanması gerektiğini ifade etti.

Buna göre, Türkiye’de tüketici fiyat endeksinin bu yılın sonunda yüzde 15 ve gelecek yılın sonunda yüzde 16,7 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Kuruluşun işsizlik oranı tahminleri ise bu yıl sonu için yüzde 11 ve 2019 sonu için yüzde 12,3 olarak belirlendi.

Raporda, cari açığın gayrisafi yurt içi hasılaya oranının bu yılın sonunda yüzde 5,7’e yükseldikten sonra gelecek sene yüzde 1,4’e gerileyeceği öngörüsünde de bulunuldu.