Akıllı telefonların SAR değerlerini bulma yolları!

Akıllı telefonların SAR değerlerini bulma yolları!
Akıllı telefon alırken dikkat ettiğimiz birkaç farklı özellik bulunur. İşlemci, tasarım, bellek, kamera performansı gibi özelliklere bakarak cihazımızı almaya karar veririz. Diğer yönden bu telefonların SAR değerleri de maruz kalınan radyasyon seviyesini anlama yönünde oldukça önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Peki, SAR değeri nasıl anlaşılır? Telefonlarda bu değerleri gösteren bir bölüm bulunuyor mu? Specific Absorption Rate - Özgül Soğurma Oranı anlamındaki SAR, akıllı telefonların vücuda yaydığı radyasyon miktarını simgelemektedir. SAR, bilimsel olarak insan vücudu tarafından absorbe edilen elektro-manyetik radyasyon oranı anlamına geliyor. Yani vücut ısısını yükseltme etkisine sahip. Belli bir noktadan sonra vücut bundan zarar görmeye başlıyor. Biz de hazırladığımız videoda bu değerleri görebileceğiniz yöntemleri sıraladık. İyi seyirler! https://youtu.be/ZibtSM31zgk

Avrupa ve Amerika SAR değeri standartları

SAR değeri 1 gramlık doku başına düşen değerlerle ölçülüyor. Ölçüm birimi olarak W / Kg kullanılıyor. Ölçümler ABD ve Avrupa'da değişiklik gösteriyor. Bilim adamları insana zarar verdiği sınır olarak farklı açıklamalar yapıyorlar. Amerika Federal İletişim Komisyonu tarafından, cep telefonlarında izin verilen SAR oranı, 1.6 W/Kg olarak belirlenmiş. ABD'de ölçümler 1 gramlık doku başına değerler baz alınarak yapılıyor. Avrupa'da ise değerler farklı. Avrupa 10 gram doku üzerinden ölçüm yapıyor. Ölçülen dokudaki artışla beraber izin verilen SAR değeri de artıyor. Avrupa'da 2 W/Kg seviyesine kadar SAR değerindeki akıllı telefonların satışına izin veriliyor.

SAR değeri nasıl anlaşılır?

1 - Telefonun Ayarlar menüsü

Akıllı telefonunuzun ayarlar bölümünde yer alan Yasal Bilgilendirme menüsünde RF (Radyo Frekansı) başlığı altında bu değerler yer alır. Android tarafında bu menü farklılık gösterse de eğer iOS cihaz kullanıyorsanız ilgili menüye aşağıdaki adımlardan kolayca ulaşabilirsiniz: Ayarlar > Genel > Hakkında > Yasal > RF'ye Maruz Kalma

2 - Telefon kullanım kılavuzu

Akıllı telefonların kullanım kılavuzlarına pek bakmasak da, burada hayati bilgiler yer alıyor. Bu bilgilerden biri de elbette RF değerleri, yani SAR değerleri. Kullanım Kılavuzunu inceleyerek siz de telefonunuzun SAR değeri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

3 - Üreticilerin web siteleri

Birçok akıllı telefon üreticisi model numarası üzerinden SAR değeri sorgusuna imkan sağlıyor. Bu sitelerde bölgenizi ve model seri numaranısını yazmanız yeterli oluyor. Sizler için farklı üreticilerin sitelerinde yer alan RF sorgu sayfalarını bağlantı olarak aşağıda paylaşıyoruz. Samsung, Sony, Huawei, Apple, LG.

The post Akıllı telefonların SAR değerlerini bulma yolları! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.