İngiliz havayolu şirketine milyon dolarlık ceza!

Kullanıcıların kişisel verilerini koruyamadığı ortaya çıkan British Airways, veri ihlali gerekçesiyle 229 milyon dolarlık para cezasına çarptırıldı. İngiliz havayolu şirketi cephesinden ilk yapılan açıklama, kararın şaşkınlıkla karşılandığı...

İngiliz havayolu şirketine milyon dolarlık ceza!
Kullanıcıların kişisel verilerini koruyamadığı ortaya çıkan British Airways, veri ihlali gerekçesiyle 229 milyon dolarlık para cezasına çarptırıldı. İngiliz havayolu şirketi cephesinden ilk yapılan açıklama, kararın şaşkınlıkla karşılandığı yönünde oldu.

737 Max otopilot sorunu

İngiliz havayolu şirketi veri ihlali nedeniyle ceza aldı

Bilgi Komisyon Ofisi'nin (ICO) şimdiye kadar verdiği en büyük ceza olan 229 milyon dolarlık ceza, İngiliz havayolu şirketi tarafından hayal kırıklığıyla karşılandı. Şirketin ceza almasının sebebinin, web sitesindeki verilerin açığa çıkmasına sebep olması olarak gösterildi. ICO, British Airway web sitesine giren kullanıcıların sahte bir siteye yönlendirildiğini açıkladı. Bu sahte site sayesinde hacker’ların yaklaşık 500 bin müşterinin kullanıcı bilgilerine eriştiği ortaya çıktı. Kullanıcılarının kişisel verilerini koruyamayan İngiliz havayolu şirketi de 229 milyon dolarlık ceza ile karşı karşıya kaldı. ICO yetkilisi Elizabeth Denham konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kurumların insanların kişisel bilgilerini güvenli bir şekilde saklamak zorunda olduğundan bahsetti. ICO’nun bu durumları kontrol etmek için incelemeler başlatabileceğinin de altını çizdi. Havayolu şirketinin şimdilik temyiz için 28 günü var. Şirket de kendini savunmak için gerekli itirazları yapacağını ve tüm adımları atacağını duyurdu. 6 Eylül 2018 tarihinde açıklanan olayda, ilk aşamada 380 bin kişi etkilenmişti. British Airways yaptığı açıklamada, bilgileri çalınan kişilerin seyahat ve pasaport detaylarına erişilemediğini söylemişti. Çalınan verilerin ardından herhangi bir dolandırıcılık olayının yaşanmadığı da şirket tarafından açıklandı.

The post İngiliz havayolu şirketine milyon dolarlık ceza! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.