Teknoloji Haberleri

Instagram mağdur kullanıcıya ceza yetkisi verecek

Geçen hafta kısa süreli de olsa bir çöküntü yaşayan sosyal medya platformu Instagram, kullanıcılarını korumak adına yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Kendi platformu üzerinden insanları rahatsız edenleri cezalandıran şirket, kullanıcı engelleme mevzusundaki cezaların daha da caydırıcı olmasını istiyor.

Instagram çöktü, neler oldu? – 5 Çayı #217

Instagram kullanıcı engelleme sistemi değişiyor

Instagram’ın sanal zorbalık için geliştirdiği yeni yapay zeka; mağdur olan bir kullanıcının, kendisini mağdur eden bir kullanıcıya ceza verebilmesini sağlayacak. Aslında halihazırda var olan “gölge yasaklama” (shadow ban) sistemi, bundan böyle bireylerin de kullanımına açılacak. Instagram’in gölge yasaklaması, gereğinden fazla etiket kullanan ve toplulukları rahatsız eden içerikleri paylaşan bireylerin diğer insanlarla olan iletişimini kesiyor. Zira bu engelleme yüzünden ilgili kişilerin yasaktan sonraki paylaşımları, aramalarda kimseye gözükmüyor. Hem yapay zeka tarafından kara listeye alınan yorumların sahiplerine hem de mağdur kullanıcıların engellediği kişilere büyük bir ceza geliyor. Bundan böyle bir kullanıcı, kısıtladığı bir kullanıcının yorumlarını kendisinden başka kimseye göstermeyecek. Bunun anlamı şu: Eğer bir kişi sizin hesabınızı kısıtlarsa, sizin o kişiye ait olan bir fotoğrafa yaptığınız yorum veya onunla ilgili paylaştığınız bir içerik, sadece kendinize ve o kullanıcıya gözükecek. Sizin yorumunuz veya içeriğiniz başka hiç kimse tarafından, ilgili profilde, görünmeyecek. Hesap sahibinin profilinde, bir nevi, ambargo yemiş olacaksınız ve bu durumdan herkes etkilenecek. Kısıtlama, engelleme ile benzer bir mantık üzerinden çalışacak. Zira kısıtlama mekanizması, sadece bununla kalmıyor. Kısıtlanan bir kişi, kendisine ceza veren hesap sahibinin Instagram’da ne zaman etkin olduğunu veya bir mesajı okuyup okumadığını da doğrudan öğrenemeyecek. Buna ek olarak, başka güvenlik önlemleri de yolda. Amerikalı şirket, ayrıca, saldırgan yorumlar yazan kişileri diğer kişilerden korumak için de bir yapay zeka kodluyor. Bu sanal beyin, böyle tarzda yorum yapanları hafızasına kazıyacak. Listeye alınan saldırgan yorumcular, bir yorum yazmadan önce sistem tarafından “Bu yorumu gerçekten göndermek istiyor musunuz?” şeklinde bir uyarıcı soruyla karşılacak. Onlara, yorumlarını geri alma fırsatı verilecek. Instagram’ın amacı, testler sırasında insanları cezalandırmak yerine onları bu yorumları yazmamaya teşvik etmek.

Instagram kısıtlama uyarısı işe yarayacak mı?

Şu an için test aşamasında olan kısıtlama yöntemi, başarılı sonuçlar ile Instagram ekibindeki çalışanları mutlu ediyor. Sözlü veya görüntülü taciz olaylarının en az seviyeye düşmesini isteyen marka, sanal saldırıların önünü kesmekte kararlı. Sizce, Instagram kısıtlama uyarısı işe yarayacak mı?

The post Instagram mağdur kullanıcıya ceza yetkisi verecek appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.