Intel 10 nm işlemciler hazır, 7 nm için tarih verildi!

Günümüzde akıllı telefonlarda Samsung, Apple ve Huawei gibi teknoloji devleri 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemcilerini kullanmaya çoktan başlamış olsa da, bilgisayar tarafında halen 14 nm fabrikasyon teknolojisi kullanılıyor. Yıllardır yaşanan gecikmelerin ardından Intel 10 nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemcilerini kullanıcılar ile buluşturmaya gerçekten hazır olduğunu belirtiyor. Ice Lake serisi işlemcilerin sevkiyatı Haziran ayında başlayacak. Intel ray tracing teknolojisi ile Nvidia’ya savaş açıyor Intel 10 nm işlemcilerin sevkiyatı başlıyor! Bu yeni işlemcilerden güç alan ilk dizüstülerin ne zaman piyasada olacağı bilinmezken Intel'in, yeni dört çekirdekli Ice Lake serisi Core i7 işlemcilerinin, hali hazırda piyasada olan 8. nesil işlemcilere kıyasla iki kata kadar ve yapay zeka tarafında üç kata kadar daha fazla performans sunacağı belirtiliyor. 7 nm işlemciler için ise bir süre (2021 yılı) daha beklemek gerekecek. Tabi, 10 nm işlemcilerin sürekli ertelendiğini dikkate aldığımızda kullanıcılar için iki yıl beklemek oldukça kısa bir süre olacaktır. Bu geçiş sonrasında Intel, watt başına performansta kabaca yüzde 20 oranında bir artış bekliyor. Intel'in 10 nm işlemci üretimi konusunda gecikmesi, en büyük ve hatta tek rakibi olan AMD'nin piyasada daha etkin rol olmasını sağladı. En hızlı işlemcileri sürekli olarak sunmaktan gurur duyan bir şirket için bu iyi bir görünüm değil. The post Intel 10 nm işlemciler hazır, 7 nm için tarih verildi! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.

Intel 10 nm işlemciler hazır, 7 nm için tarih verildi!
Günümüzde akıllı telefonlarda Samsung, Apple ve Huawei gibi teknoloji devleri 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemcilerini kullanmaya çoktan başlamış olsa da, bilgisayar tarafında halen 14 nm fabrikasyon teknolojisi kullanılıyor. Yıllardır yaşanan gecikmelerin ardından Intel 10 nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemcilerini kullanıcılar ile buluşturmaya gerçekten hazır olduğunu belirtiyor. Ice Lake serisi işlemcilerin sevkiyatı Haziran ayında başlayacak.

Intel ray tracing teknolojisi ile Nvidia’ya savaş açıyor

Intel 10 nm işlemcilerin sevkiyatı başlıyor!

Bu yeni işlemcilerden güç alan ilk dizüstülerin ne zaman piyasada olacağı bilinmezken Intel'in, yeni dört çekirdekli Ice Lake serisi Core i7 işlemcilerinin, hali hazırda piyasada olan 8. nesil işlemcilere kıyasla iki kata kadar ve yapay zeka tarafında üç kata kadar daha fazla performans sunacağı belirtiliyor. 7 nm işlemciler için ise bir süre (2021 yılı) daha beklemek gerekecek. Tabi, 10 nm işlemcilerin sürekli ertelendiğini dikkate aldığımızda kullanıcılar için iki yıl beklemek oldukça kısa bir süre olacaktır. Bu geçiş sonrasında Intel, watt başına performansta kabaca yüzde 20 oranında bir artış bekliyor. Intel'in 10 nm işlemci üretimi konusunda gecikmesi, en büyük ve hatta tek rakibi olan AMD'nin piyasada daha etkin rol olmasını sağladı. En hızlı işlemcileri sürekli olarak sunmaktan gurur duyan bir şirket için bu iyi bir görünüm değil.

The post Intel 10 nm işlemciler hazır, 7 nm için tarih verildi! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.