İnternet üzerinden evlilik cüzdanı dönemi başladı!

E-ticaret devi Alibaba tarafından geliştirilen ve Çin'de oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ödeme platformu Alipay, ilk etapta kısıtlı bir bölgede kullanıma sunduğu elektronik evlilik cüzdanı ile oldukça ses getiren bir yeniliğe imza attı....

İnternet üzerinden evlilik cüzdanı dönemi başladı!
E-ticaret devi Alibaba tarafından geliştirilen ve Çin'de oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ödeme platformu Alipay, ilk etapta kısıtlı bir bölgede kullanıma sunduğu elektronik evlilik cüzdanı ile oldukça ses getiren bir yeniliğe imza attı. Ülkemizde nikah sonrasında evlilik cüzdanına pek ihtiyaç duyulmuyor. Ancak, Çin'de evlilik cüzdanları sayısız işlevi olan bir belge. Bir evliliğin yasallığının kanıtlanmasının yanı sıra, konut kredileri, doğum kayıtları, mülk transferleri ve çocukları okula göndermek gibi birçok işlem için evlilik cüzdanına ihtiyaç var.

Elon Musk Çin’e tünel açacak!

Elektronik evlilik cüzdanı kullanıma sunuldu

Evlilik cüzdanı insanların yanında taşıdığı bir belge olmadığı için ihtiyaç halinde genelde eve dönmek gerekiyor. Bu nedenle harekete geçen AliPay bu belgeyi dijital ortama aktarmayı başardı. Fujian, Jiangxi, Jiangsu, Chongqing ve Zhejiang bölgesindeki vatandaşlar bunun için yerel yönetime başvuru yapabiliyor. Başvuru sonrasında evlilik cüzdanını AliPay'in sağladığı arabirim sayesinde telefondan görüntülemek ve resmi kurumlarda kullanmak mümkün hale geliyor. Ayrıca, uygulama ile evlilik başvurusu yapılabildiği ve belgenin doğruluğunun kontrol edilebildiği belirtiliyor. AliPay yıllardır yerel yönetimler ile e-sertifikalar konusunda ortak bir çalışmaya imza atıyor. Sosyal güvenlik kartları, ehlivet ve öğrenci kimlik kartı gibi 90'dan fazla belge dijital ortama aktarılmış durumda.

The post İnternet üzerinden evlilik cüzdanı dönemi başladı! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.