iOS 13 kilit ekranı açığı ile gündemde!

Apple kullanıcıların uzun süredir beklediği iOS 13 sürümünü 19 Eylül tarihinde yani önümüzdeki hafta iPhone’lar ile buluşturacak. Ayrıca, iOS 13 yayınlanmadan iOS 13.1 Beta testlerinin başladığını daha önce sizlere duyurmuştuk. iOS 13'ten kaldırılan...

iOS 13 kilit ekranı açığı ile gündemde!
Apple kullanıcıların uzun süredir beklediği iOS 13 sürümünü 19 Eylül tarihinde yani önümüzdeki hafta iPhone’lar ile buluşturacak. Ayrıca, iOS 13 yayınlanmadan iOS 13.1 Beta testlerinin başladığını daha önce sizlere duyurmuştuk. iOS 13'ten kaldırılan bazı özellikleri ve iPhone 11 modellerinin bazı yeniliklerini bünyesinde barındıran iOS 13.1 sürümü ise 30 Eylül tarihinde yayınlanacak. Yani, iOS 13 yayınlandıktan 2.5 hafta sonra cihazlara bir güncelleme daha gelecek.

iOS 13 çıkış tarihi açıklandı! iPadOS için müjde!

iOS 13 kilit ekranı açığı ile rehberinize erişilebiliyor!

Jose Rodriguez isimli bir güvenlik araştırmacısı, iOS 13 sürümünde lockscreen bypass olarak adlandırılan ve kilit ekranını geçmenizi sağlayan bir güvenlik açığı keşfetti. Telefonunuzu şifrelemiş olsanız bile, rehbere erişim sağlanabiliyor. 17 Temmuz tarihinde bu açığı Apple'a bildirdiğini belirten Rodriguez, iOS 13 GM sürümünde halen aktif olan bu açığın final sürümünde yani 19 Eylül tarihinde kapatılmış olmasını bekleniyor. https://www.youtube.com/watch?v=pW0TTnBCA04 Bu Rodriguez tarafından keşfedilen ilk açık değil. Geçtiğimiz yıl iOS 12.1 sürümünde benzer bir kilit ekranı açığı keşfetti ve bunu iOS 13 sürümünde benzer bir teknik ile çalıştırmayı başardı. Bu güvenli açığının çalışması için FaceTime ve Siri'ye ihtiyaç duyuluyor. Daha sonra telefon numaraları, e-posta adresleri, adres ve rehberde yer alan diğer tüm bilgilere erişim sağlamak mümkün hale geliyor. Sevindirici olan detay bu güvenlik açığının fiziksel erişim gerektirmesi. Yani, kötü niyetli kişinin iPhone'unuzu eline alarak bu işlemleri tamamlamak için bir süre uğraşması gerekiyor. Fotoğraflara erişime ise asla izin verilmediği görüldü. iOS 13 kilit ekranı açığı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

The post iOS 13 kilit ekranı açığı ile gündemde! appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.