Teknoloji Haberleri

iOS 13.1 ile eski iPhone modelleri yavaşlayacak mı?

Bu hafta, Apple, yeni mobil işletim sistemi iOS 13‘ü yayınladı ve yeni akıllı telefon modelleri iPhone 11 ve iPhone 11 Pro‘yu da resmen satışa sundu. iOS 13.1 sürümünün ise 24 Eylül‘de gelmesi bekleniyor. Apple’ın bu yeni sürüm ile eski telefonları için uyguladığı işlemci hızını azaltma özelliğinini başka modelleri için de uygulayacağı konuşuluyor. Peki Apple‘ın yeni işletim sisteminin iOS 13.1 sürümü ile eski iPhone modelleri yavaşlayacak mı?

iOS 13.1 Beta 3 yayınlandı! İşte değişiklikler

Bir kez daha iPhone modelleri yavaşlayacak mı

Bilmeyenler için hatırlatalım. Apple, ilk kez 2017’de eski iPhone’larda işlemci (CPU) hızını azalttığını ve bunun sonucunda etkilenenler için 29 $’lık pil değiştirme işlemi yapmasını gerektiğini açıklamıştı. Apple’ın bu özelliğinin nedeni, iPhone’ların zayıf, yaşlanan bir bataryayla yaşayacağı olası hataları telafi etmekti. Ancak bu durum kullanıcıların hiç hoşuna gitmemişti. Aslında tartışma, Apple’ın kullanıcıları daha yeni bir iPhone’a yükseltmeye ikna etmenin bir yolu olarak eski cihazları yavaşlatması iddiasıyla ortaya çıkmıştı. Bu uygulamanın kullanıcıların bilgisi olmadan gerçekleştirilmesi de hoş karşılanmayınca Apple geri adım sayılabilecek bir hamle ile bu özelliği kullanıcıların açıp kapatabileceği bir seçenek haline getirdi. Özellik yalnızca zayıf bir pil algılandığında etkinleşiyor, ancak isterseniz bu özelliği ayarlardan kapatabiliyorsunuz.

iOS 13.1, CPU hızı azaltma özelliğini iPhone XR ve XS’e de getiriyor

Şimdi ise iddia yeni iOS 13.1 modeliyle bu yavaşlatma özelliğinin iPhone XR ve XS modelleri için de aktif olacağı yönünde. Bu modellere bahsi geçen özelliğin eklenmesi bazı kullanıcılar tarafından bu modellerin de ömrünü doldurduğu ve bir dahaki güncellemeden nasiplenemeyeceği şeklinde yorumlanıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

The post iOS 13.1 ile eski iPhone modelleri yavaşlayacak mı? appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.