Teknoloji Haberleri

iPadOS az önce ücretsiz olarak duyuruldu

Apple’ın Haziran ayındaki WWDC 2019 etkinliğinde tanıttığı iPadOS nihayet yayınlandı. iOS 13 güncellemesini 19 Eylül’de yayınlayan Apple’ın, iPadOS ve iOS 13.1 sürümünü 24 Eylül tarihinde yani bugün yayınlayacağını duyurmuştuk.

iOS 13.1 yayınlandı! İşte sunulan yenilikler

iPadOS yayınlandı! iPadOS nasıl yüklenir?

iPad kullanıcılarının iPadOS’u yüklemesi için özel bir işlem yapmasına gerek yok. Yıllardır olduğu gibi “Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme” yolunu takip ederek güncelleme yüklenebiliyor. Böylece iPadOS nasıl yüklenir? sorusu cevap buldu. iPadOS özellikleri öncesinde güncellemenin geldiği modelleri belirtmek isteriz; – 12.9 inç iPad Pro – 11 inç iPad Pro – 10.5 inç iPad Pro – 9.7 inç iPad Pro – iPad (7. jenerasyon) – iPad (6. jenerasyon) – iPad (5. jenerasyon) – iPad mini (5. jenerasyon) – iPad mini 4 – iPad Air (3. jenerasyon) – iPad Air 2

iPadOS özellikleri

iPad modellerinin çoklu pencere desteğine kavuşması, dizüstü bilgisayarlar alternatifliğini çok daha güçlü hale getiriyor. İki farklı uygulamayı ekranda yan yana görüntülemeniz, boyutunu ayarlamanız veya sabitlemeniz mümkün. iPadOS sayesinde kullanıcılar aynı uygulama üzerinde birden fazla dosya ve belge ile çalışabiliyor. Buna ek olarak uygulamalar arasında geçiş çok daha kolay hale geldi. Ana ekran düğmesi olmayan iPad modellerinde ekranın altında yer alan imleç artık çok daha yetenekli. Uygulamalar arası geçiş, çoklu görev ekranına geçiş, ana ekrana geçme gibi işlemler çok daha pratik bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. En büyük yeniliklerden birisi de, iPad’in resmi olarak SD kartları desteklemesi oldu. Dosyaları yedeklemek veya taşımak için bulut servislerine bağlılık ortadan kalktı. Tabi, bulut depolamayı tercih edenler için Dosyalar uygulaması, iPadOS ile sunulan iCloud Drive dosya paylaşım desteği sayesinde daha iyi bir hale geldi. Erişimi olan herkes, paylaşılan dosyayı iCloud Drive’da görebiliyor ve her zaman en yeni sürümüne erişebiliyor. Başta Notlar uygulaması olmak üzere yazılı içerikler için tek parmakla yazma özelliği eklendi. Bu özellik aktif hale getirildiğinde iPad klavyesinin küçük bir hali açılıyor ve ana klavye özelliklerini tek parmak ile kullanabiliyorsunuz. Bunun için yazı içerisinde herhangi bir kelime yada cümle öbeğinin yanına imleci getirmek yeterli oluyor. Hali hazırda 20 ms tepkime süresine sahip olan Apple Pencil, iPadOS sonrasında 9 ms tepkime süresine kavuşuyor. Bu sayede kalem çok daha hızlı bir şekilde çalışırken, artık kullanıcılar kalemi ekranın köşesinden kaydırarak web sayfalarının, belgelerin veya maillerin tamamını işaretleyip gönderebiliyor. Ana ekran artık çok daha fazla uygulama gösteriyor. Buna ek olarak Bugün Görünümü; haberler, hava durumu, takvim, etkinlikler, ipuçları ve daha fazla bilgiyi bir bakışta sunan araç takımlarına hızlı erişim sağlanıyor.

iPadOS özellikleri: Fare desteği geldi

Yeni işletim sisteminin getirdiği en büyük yeniliklerden birisi de, fare desteği. Ayrıca, macOS 10.15 ile gelen yeni bir özellik sayesinde iPadOS yüklü cihazları Mac’ler için harici bir ekran olarak kullanmak mümkün. Safari’ye masaüstü gücünde tarama özelliği eklendi. Böylece macOS üzerinde sergilenen Safari performansına iPad ile erişim mümkün. MacBook’larda kullanılabilen tüm klavye kısayolları iPad için de kullanılabilir.

iPad için Yeni Dock

Yeni Dock tasarımında çoklu görev ekranında herhangi bir içeriği, örneğin Haritalar içerisinden bulunduğunuz konumu Dock üzerine sabitleyebileceksiniz. iOS 12’de ise dock üzerinde sadece uygulamalar değiştirilip sabitlenebiliyordu.

Bir diğer özellik ise iOS 13 ile aynı olan karanlık mod. Ayrıca özel yazı tipleri de kullanıcılara sunuluyor.. Harita uygulaması baştan aşağı yenilenirken, Apple ile Oturum Aç özelliği, Apple ID’nizi kullanarak uygulamalarda ve web sitelerinde hızlı, kolay ve gizli bir şekilde oturum açmanızı sağlıyor.

The post iPadOS az önce ücretsiz olarak duyuruldu appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.