İstanbul metrosu için Aselsan harekete geçti

İstanbul raylı sistemlerinin işletmesi ve bakımından sorumlu Metro İstanbul AŞ, İstanbul metrosu konusunda dışa bağımlılığı minimum seviyeye indirmek için TÜBİTAK Bilgem ve Aselsan ile son dönemde yoğun bir çalışma başlattı. Geçtiğimiz yıl...

İstanbul metrosu için Aselsan harekete geçti
İstanbul raylı sistemlerinin işletmesi ve bakımından sorumlu Metro İstanbul AŞ, İstanbul metrosu konusunda dışa bağımlılığı minimum seviyeye indirmek için TÜBİTAK Bilgem ve Aselsan ile son dönemde yoğun bir çalışma başlattı. Geçtiğimiz yıl başlatılan ve 100'dan fazla mühendisin görev aldığı Sürücüsüz Metro Sinyalizasyon Sistemi Geliştirme Projesi herhangi bir aksilik olmaması halinde 2021 yılında devreye alınacak.

Aselsan’ın 5G antenleri kullanılmaya başlandı!

İstanbul metrosu için milli çözüm yolda!

Kurumlar çalışmaya kendi öz kaynaklarıyla da finansal destek sağlıyor. Dünyada sadece 5-6 firmanın sahip olduğu bu teknolojinin tamamen milli imkanlar ile geliştirilmesi sağlanacak. Proje başından bu yana modüler mimariye uygun şekilde geliştirildiği için hızla yeni metro hatlarına uyarlanabilecek. istanbul metrosu Metro araç ve sinyalizasyon sistemlerinde maliyet planları uzun vadeli yapılıyor. 30 yıl gibi süreler söz konusu. Bu nedenle metro yatırımı yapılırken, ilk alım maliyetinden enerji tüketimine kadar 30 yıllık lojistik maliyetlerinin değerlendirilmesi gerekiyor. Örneğin, İBB tarafından 1000 km uzunluğunda metro hattı ve 5 bin metro aracı yatırımı yapılacak. Bu yatırımın ayrılmaz parçası olan sinyalizasyon sistemlerinde dışa bağımlılık sona ermiş olacak. Bu projenin kullanılacağı hatlar İstanbul ile sınırlı değil. Gayrettepe - İstanbul Havalimanı - Halkalı Metrosu, Gebze-Darıca Metrosu, Buca Metrosu, ANKARAY, Ankara Havalimanı Metrosu, Konya Metrosu şu anda görüşmelerin yoğun bir şekilde devam ettiği hatlar arasında.

The post İstanbul metrosu için Aselsan harekete geçti appeared first on Teknoloji Haberleri - ShiftDelete.Net.