Zz Sağlık

KARABAŞ OTU VE KULLANIM ALANLARI

Karabaş otu diğer ismiyle lavanta. Karabaş otu sağlığa çok faydalı bir bitkidir. Faydaları saymakla bitmez. Vücudumuzu hem içten hemde dıştan besleyen, mucizevi bitkidir. Gelin hep birlikte faydalarına bir göz atalım.

Tıpta ve arternatif tıpta çokça kullanılan karabaş otu, geçmişte de bir çok alanda kullanılmıştır. Beyin süpürgesi diyoruz bu ota. Kalp, astım, nörolojik hastalıklar ve kan dolaşımı için çok önemli bir bitkidir. Her derde deva karabaş otunun faydaları nelerdir peki.

İç organlarımıza faydalı olan karabaş otu, daha çok dıştan beslenmeye fayda sağlıyor. Cilt ve saç sağlığında da önemli rolü vardır. Çok hoş kokusu olduğu için parfüm olarak ta kullanılmaktadır. Sabun, duş jelleri, şampuan, kozmetik ve cilt bakımında çokça kullanılmaktadır. Vücut ta oluşan şişlik, kızarıklık gibi rahatsızlıklara iyi geliyor. Egzama tedavisinde kullanılıyor. Kaşıntıyı hafifletiyor. Yaraları dezenfekte edip iyileşme sürecini hızlandırıyor. Gençleştirme özelliği bulunup kırışıklıklarda da özellikle kullanılıyor. 2-3 damla karabaş yağı ciltteki kırışıklıklara masaj yaparak uygularsanız birçok cilt problemine iyi geldiğini göreceksiniz.

Karabaş Otunun Etki Alanları

  • Saç Sağlığı: Karabaş otu saç sağlığında da vazgeçilmez. Saçlarımızın doğal, parlak, yumuşak olmasını isteriz. Tabi birde dökülüp kepek olmazsa çok güzel olur değil mi. İşte doğal yöntem saç maskenizle bu mümkün. Birde saçlarımızı beslemek için karabaş yağı kullanırsak dahada güzel olur. Ama karabaş otu yağı ağır olduğu için 1 damlayı 5 damla zeytin yağ ile karıştırmalısınız . Bu şekilde hesaplaya bilirsiniz.
  • Karabaş yağı maskesi: Saçlarımıza yağ ile maske yapacak sak eğer saçınızın uzunluğuna göre miktar değişecektir ben 2 çorba kaşığı zeytin yağa 1 tatlı kaşığı karabaş yağı karıştırıp tüm saç dipleri ne ve saça uyguluyorum. Sürdükten sonra parmak uçlarınızla hafif, hafif masaj yapın saçınıza bir bone takarak 1 saat bekletin. Sonrasında ılık su ile sampuanla yıkayın.
  • Karabaş suyu maskesi: 2 su bardağı kaynar suya 2 Tatlı kasığı karabaş otu ekleyin. 5 Dk bekleyin otlar çözüldüğünde temiz bir şişeye süzün soğuduktan sonra tüm saçlarınıza dipleri de dahil uyguluyoruz. Parmak uçlarımızla masaj yapalım. Bu maske saçlarınızda kepeği yok eder saçları güçlendir, yumuşatır ve bitleri saçınızdan uzak tutar.
  •  

Stres ve Depresyon

Karabaş otunun içerdiği esansiyal yağlar sakinleştirici etkiye sahiptir. Sinir sistemimiz üzerinde çok etkili bir bitkidir. Her gün yatmadan önce bir bardak çayını içersek hem sinirlerimizin yatışmasına, hemde rahat bir uyku uyumamızı sağlar.

Baş Ağrısı

Karabaş otu stresle savaştığı gibi migren ve baş ağrısıyla da savaşıyor. Başınız ağrıdığında hemen bir bardak çay yapın. Arkanıza yaslanın keyifle çayınızı yudumlayın.

Sindirim Sistemi

Sindirim sisteminde de yine karabaş otunun çayı baş rolde. Sindirim sisteminizde problem yaşıyorsanız. Düzenli olarak çayını tükete bilirsiniz. Hazımsızlığı giderir bağırsak hareketlerini artırarak, kabızlığı önler. Gaz sorununu çözümler.

Kas Ağrıları

Kaslarımızda da oldukça etkili karabaş otu kas ağrıları, nörolojik ağrılarda oldukça etkilidir. Yatan hastalarınız varsa evinizde, mutlaka yatmadan 1 saat önce bir bardak çay verin. Ağrısız rahat bir uyku uyusun.

Karabaş Otu Çayı

Karabaş otu çayı çok kolaydır. Bir su bardağı kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı lavanta koyuyoruz. 5 dk bekletiyoruz içmeye hazırdır.

Diğer Kullanım Alanları

  • Sabah uyandığınızda tonik olarak yüzünüze uygulaya bilirsiniz.
  • Yaralanan bölgelere temizlemek için kullanılabilir.
  • Vücutta yaralanan bölgede izi kalmaması için yağı ile masaj yapılır.
  • Doğum çatlakları ve göğüs çatlakların da yağını masaj yaparak çatlak bölgelere uyguluyoruz.