Zz Sağlık

Karanfil Çayının Faydaları

Doğada yetişen birçok bitkinin ve baharatın, ilaçlardan çok daha sağlıklı, etkili vücuda faydaları olduğu çok uzun zamandan beri bilinir. Güncel ilaç sanayisi oluşmadan, daha tarihin ilk günlerinden itibaren insanlar hemen her hastalık için doğada yetişen bitkilerden faydalanmakta idi. Karanfilde dünyanın birçok ülkesinde bilinen birçok faydası nedeniyle talep gören ve kullanılan bir bitkidir. Karanfilli çayın faydaları özellikle Asya’da ve Çin’de neredeyse 700 sene öncesinde bile bilinmekte ve ilaç yapımlarında kullanıldığına rastlanmaktadır.

Karanfil yaygın olarak, Orta Asya ve Güney Amerika’da, devamlı sıcak olan, tropik bölgeler olarak tanımlanan yerlerinde yetişen ve yaprakları hiç dökmeyen bir ağaç çeşidinin meyvesidir. Çiçeğinden elde edilen yağ ve karanfilli çay, dünyanın birçok bölgesinde faydaları nedeniyle en çok kullanılan iki türüdür. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı formları ile karanfilli çayın faydaları bilinmektedir, Hem bazı hastalıklara karşı önlem olarak hem de vücutta meydana gelen bazı rahatsızlıkların iyileştirilmesi, geçirilmesi için kullanılmaktadır.

Karanfilin Sağlık Üzerine Etkisi

Karanfilin sağlık üzerine etkisi sindirim sistemi üzerinde kanser gibi hastalıklara karşı koruyucu özellik taşır ve sindirimin düzenlemesinde etkili olur. Mide bulantısı ve kusma gibi durumlarda rahatlama ve önleme özelliği taşır, çok güçlü bir antiseptik özelliği taşır aynı zamanda oldukça kuvvetli bir anti-bakteriyeldir, vücuttaki şişkinliğin azalmasına yardımcı olur, özellikle genelde çay gibi sıvılar ile tüketildiği içinde kan dolaşımını hızlandırıcı etki gösterir.

Kurutulmuş karanfil dişleri öncelikle iyice dövülerek, ufaltılıp toz haline getirilir. Kaynatılmış olan suya atılarak, bir süre kaynaması beklenir. 10 dakika bekledikten sonra içebilirsiniz fakat çayın daha güçlü olmasını isterseniz süreyi uzatabilirsiniz. Kuru karanfil toplum içerisinde en çok bilinen şekliyle doğal antiseptik olarak kullanılır. Nefes kokularını önlemek için 1-2 diş karanfil kullanılması ülkemizde de oldukça yaygındır.

Karanfilli çayın faydaları arasında en öne çıkanları antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri, kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olması, sindirimi düzenlemesi ve mide bulantısı ile kusmaya iyi gelmesi olarak toparlanabilirken, karanfilin bilinen bir zararı ya da yan etkisi yoktur.