Zz Yaşam

Karnınızı Düzleştirecek 15 Yiyecek

 • Yulaf ve kuruyemiş

Göbek yağını kesmenin kesin bir yolu, tükettiğiniz çözünür lif miktarını artırmaktır, diyor. Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü ve diyetisyen beslenme uzmanı Jessica Crandall. Çözünebilir lif açısından zengin yiyecekler yulaf, fındık, fasulye ve meyveleri içerir. Özellikle diyabetikseniz, günde 25-35 gram hedeflemelisiniz. Çözünen lif, kan şekerinizi karbonhidrattan daha iyi bir iş yapar, bir parça ekmek gibi, kan şekerinizi düşürür.

 • Muz

Muzlar, sağlıklı yiyecekler söz konusu olduğunda, kötü bir üne sahiptir ancak aslında iyi bir besin kaynağıdır. Özellikle, muzlardaki potasyum, ekstra sıvıları sisteminizden atmanıza yardımcı olabilir. Jessica Crandall  “Çok fazla su ağırlığı taşıyorsanız, bir önceki gece çok fazla tuzlu yiyecek yediğinizde, yüksek potasyumlu gıdalar bu su ağırlığından kurtulmanıza yardımcı olabilir”

 • Karpuz

Karpuz, su ağırlığını azaltmak için potasyumdan yüksek bir diğer meyvedir. Kentucky Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmada, karpuz suyunun içilmesinin vücut yağını azaltabildiği ve hatta kolesterolü azaltabildiğini bulundu.

 • Probiyotik Yoğurt

Probiyotik gıdalar, sindirimi düzenleyebilen “iyi” bakteriler içerir. Kanada’daki Manitoba Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir günlük yoğurt servisini aşırı kilolu gönüllülere besleyen bir çalışmaya öncülük etti. Katılımcıların yarısı iki bakteriden biri ile çivili yoğurt yedi. Bir buçuk ay içinde, probiyotik yoğurt geçirenler, hangi bakterilere verildiğine bağlı olarak vücut yağlarının yüzde 3 veya 4’ünü kaybetti. Crandall, sağlıklı bir sindirim için her gün bir probiyotik zengini gıda önermektedir.

 • Salatalık (Hıyar)

Düzenli olarak tuzlu ya da şekerli atıştırmalık yiyecekleri tercih ediyorsanız, ekstra göbek yağı gizlice girip ölçeğe bastığınızda sizi şaşırtabilir. Patates cipsi çantasını ve salatalık dilimlerini daha fazla açmak için dürtüsüne karşı koy. Yüksek su içeriği ve düşük kalorili sayıları onları suçsuz bir aperatif haline getirir, ayrıca çözünür lifleri sizi doldurur ve sizi tok tutar.

 • Papaya

Papayalar, daha geleneksel meyveler için genellikle göz ardı edilir, ancak Türkiyede bulduğunuzda kesinlikle listenize eklenmesi gereken bir yiyecektir. Sindirimi kolaylaştıran ve iyi lif, A vitamini ve C vitamini kaynakları olan birçok proteolitik enzim içerirler (iki katı C vitamini vardır!).

 • Kuşkonmaz

Evet, kuşkonmaz idrar kokunuzu artırabilir, ancak sağlık açısından çok faydalı olduğu için yine de yemelisiniz. Yüksek amino asit asparajin seviyeleri kuşkonmazı doğal bir idrar söktürücü yapar. Ayrıca, sadece bir bardak kuşkonmaz üç gram lif içerir, bu yüzden sizi öğünler arasında doyasıya tutacaktır. Diğer lif açısından zengin sebzeler arasında biber, brokoli ve kuru bezelye bulunur.

 • Yaş Nane

Şişmiş hissediyor musun? Nane ekstraktının gazı azalttığı ve sindirim tahrişini azalttığı bilinir. Nane koklama bile seni daha az acıktırır ve aşırı yemeyi önler.

 • Papatya Çayı

Çok çalışmışsanız, işiniz pantolonunuzun neden normalden daha sıkı olduğunu açıklayabilir. Araştırmalar, stresin sizi gerçekten hastalaştırabileceğini ve hatta kilonuzu etkileyebileceğini göstermektedir. “Stres gerçekten göbek yağını arttırıyor”. Papatya çayı doğal olarak vücudunuzu sakinleştirir ve şişkinliği kolaylaştırır. Hidratlı kalmak, karın yağlarıyla savaşmanın başka bir yoludur ve çay içmek, her gün önerilen on bardak sıvıya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

 • Bitter Çikolata

Çikolata satın almadan önce etiketi kontrol ettiğinizden emin olun; sandığınızdan daha sağlıklı olabilirler. Yüzde 60’tan fazla kakao içeren bitter çikolata, yüksek antioksidan özelliklere sahiptir. “Bu iltihabı azaltabilir ve tatlı isteklerinizi azaltabilir,”  “yani sadece o sütlü çikolata bara ulaşmazsınız.” Bir UC San Diego çalışmasında ayrıca düzenli olarak çikolata yiyen insanların daha düşük bir vücuda sahip oldukları bulundu daha az sıklıkta şımartmak insanlara göre kütle endeksi diyor Crandall

 • Kuru Fasulye

Kabaklarda yetişen tohumlar (mercimek, nohut, beyaz fasulye ve kuru bezelye gibi), dolgun protein ve lifle doludur, bu da sizi besi öğle yemeği için ulaşmanızı engeller. Uzmanlar, iyi demir kaynakları olarak metabolizmalarınızın sorunsuz çalışmasını sağlar.

 • Kırmızı Biber

Akşam yemeğinizi tabağa pul biberle baharatlayın; bize güvenin, Miğdeniz size teşekkür edecek. Biberler sadece metabolizmanızı güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda sıcak tadı veren etken madde olan kapsaisin de aşınmayı ve aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir. Sağlığın katkısı olan beslenme editörü Cynthia Sass, MPH, RD, düz karın kazancınızı en üst seviyeye çıkarmak için omlet, salata veya tavaya pul biber eklemenizi önerir.

 • Avakado

Bu süper besinlerden sadece biri, 13 gram elyaf ve 20 gram tekli doymamış yağ asidi içeren, her ikisi de belden kesilen faydalara sahip, büyük bir beslenme sağlar. Penn State’teki 2015 araştırmasında, düzenli olarak tekli doymamış yağ dozu tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla yüzde 1,6 daha az göbek yağı olduğu görülmüştür.

 • Badem Çekirdeği

Karnınız öğünler arasında dolaşmaya başlarsa, bir avuç badem hile yapabilir. Bitter çikolata ve avokadolar gibi fındıkta da zayıflamanıza yardımcı olmak için kalpte sağlıklı (ve açlıkla savaşan!) Tekli doymamış yağlar bulunur. Bilim de bunu destekliyor: Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde yayınlanan son bir araştırmada günde 1,5 ons badem yiyenlerin yüksek karbonhidratlı atıştırmalıklardan daha fazla kilo kaybettikleri bulundu. Herhangi bir özlemi tatmin edebilecek daha sağlıklı atıştırmalıkları kaçırmayın.

 • Yeşil Çay

İyi haber, çay içenlere: Günlük yudum beliniz için harikalar yapabilir. Bu eski meşrubatta bulunan antioksidanlar, enerji seviyenizi arttırabilir, sindirime yardımcı olabilir ve yeni başlayanlar için yanık yağını artırabilir. Dahası, araştırmalar yeşil çayın da kilo vermeye başladığını gösteriyor. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan büyük bir çalışmaya göre, yeşil çay içen katılımcılar ortalama 3 kilo kaybedebilir. Daha fazla yağ yakıcı fayda elde etmek için, kilo vermek istiyorsanız asla bu yiyecekleri yememelisiniz.