Zz Güzellik

Kaz Ayaklarından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Günlük yaşamda herkesin başına gelen ancak özellikle kadınların daha fazla rahatsızlık duyduğu kaz ayaklar ile mücadele etmek için çeşitli yöntemler denenmektedir.

Kaz ayaklar insanların olduğundan daha yaşlı görünmesine yol açmaktadır. Bundan dolayı pek çok kişi kaz ayak oluşumunu en aza indirmek için çeşitli çözümler aramaktadır. Gözlerin yan kısmından dışa doğru yayılan çizgilerin genel adı olan kaz ayaklar göz çevresinde oluşan kırışıklıkların kalıcı olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Genellikle gülerken ya da yüz mimikleri çalıştığında bu çizgiler daha belirgin hale gelmektedir. Bu gibi durumların oluşmasına engel olmak için göz çevresinin daha elastik olması sağlanmalıdır. Bu elastikiyetin kaybedilmesi çizgilerin kalıcı olmasına yol açmaktadır.

Kaz ayaklardan kurtulmak için maya maskesi işe yaramaktadır. Bu maskeyi hazırlamak için gerekli malzemeler bir tatlı kaşığı yaş maya, bir çay kaşığı bal, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve yeteri miktarda süt şeklinde belirtilmektedir. Maskeyi hazırlamak için ilk olarak bütün malzemeler macun kıvamına gelinceye kadar küçük bir kâsenin içerisinde karıştırılmalıdır. Daha sonra istenilen kıvama geldiğinde maske göz kapaklarına, göz altlarına ve tüm göz çevresine uygulanmaktadır.

Maske sürüldükten sonra bekleme süresi yaklaşık on beş ile yirmi dakika arasındadır. Maskeyi sürdükten sonra akmasına engel olmak için sırt üstü uzanılması tavsiye edilmektedir. Sürenin dolması ile birlikte maske ılık su ile durulanmalıdır. Tamamen temizlendikten sonra cilde temiz bir pamuk yardımıyla zeytinyağı sürülmelidir. Bu sayede göz çevresi ihtiyaç duyduğu nemi kazanacaktır.

Kaz ayaklarından kurtulmak için en etkili yöntemlerin başında doğal malzemeler gelmektedir. Bunlar içerisinde yumurta akı, süt, e vitamini, papaya, aloe vera, Hindistan cevizi yağı ve limon yer almaktadır. Limonun içerisinde bulunan sitrik asit kırışıklıklardan kurtulmaya yardım etmektedir. Limon aynı zamanda cildi sıkılaştırarak pürüzsüz hale getirmektedir. Göz çevresindeki kırışıklıkları azaltmak için etkili diğer bir besin de süttür. İçerisinde yer alan glikolik asit ciltte daha fazla miktarda kolajen oluşmasına destek olmaktadır.