Teknoloji Haberleri

Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar

Kendini polis savcı olarak tanıtan ve vatandaşı dolandıran kişilerin sayısı hem ülkemizde hem de dünyada gün geçtikçe artıyor. Resmi kurumlar her ne kadar bu tür kandırmacalara inanmamaları konusunda vatandaşı uyarıyor olsa da böyle vakaları görmeye devam ediyoruz. Son olarak, Kanada‘dan benzer bir haber geldi. Bitcoin dolandırıcılığı için polisin adını kullandılar.

Dolandırıcılar milyonlarca dolar çaldı

Kendini polis savcı olarak tanıtan kişilere dikkat

Kendini bir polis olarak tanıtan dolandırıcı, kurbanlarını bu şekilde kandırdı. Kurbanlarına büyük bir dolandırıcılık davasının içinde olduklarını ya da kara para aklama olayında isimlerinin kullanıldığını söyleyen dolandırıcı, kurbanlarını bunun Bitcoin ile çözüleceğine ikna etti. Kandırılan iki kişinin toplamda 25 bin Kanada Doları çalındı. Bitcoin dolandırıcılığı ile ilgili bu taktiği daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nde görmüştük. Kendini Memur Neil Matthew olarak tanıtan bir kişi, kadın kurbanının isminin uyuşturucu kaçakçılığına karıştığını söylemiş ve ondan banka hesabına Bitcoin transfer etmesini söylemişti. Mağdur kadın ifadesinde dolandırıcıların kendini çok iyi bir şekilde maskeleyebildiğini belirtmişti. Dolandırıcılar, masum insanların paralarını almak için farklı yollar bulmaya devam edecek. Bu yüzden kendini polis savcı olarak tanıtan ve sizden para talep eden kimseye itibar etmemeniz gerektiğini unutmayın. Yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi polis, asker ya da savcı telefon ederek vatandaşlardan para istemez.

The post Kendilerini polis gibi tanıtıp binlerce dolar çaldılar appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.