Tatlı

Kiraz Turşusu

Kiraz Turşusu

nlar sebze ve meyveleri kurutarak veya turşu kurarak kışlık hazırlıklarını yapıyorlardı. Tabi birde şu faktör var meyve ve sebzelerin ziyan olmamaları için uzun süre dayanmaları için bu yöntemler bulunmuştur.

Kiraz Turşusu Yapımı

Kiraz turşusu en kolay yapılan turşulardan biridir. Topladığınız yada satın aldığınız kirazları saplarından temizliyoruz. Sonrasında yıkamak için hazırladığımız sirkeli suda 10 dk bekletelim. Üzerinde bulanan yabancı maddelerden çözülmeli. Tekrar sudan geçirdiğiniz kirazları süzüp cam kavanoza dolduruyoruz. Kilosuna göre sadece tuz eklememiz yeterlidir. Örnegin1 kg kiraza 1 çorba kaşığı kalın tuz ekleyin. Kirazın kilosuna göre tuzunu bu şekilde ayarlayabilirsiniz. Üzerini geçecek şekilde suyunu koyun ve kapağını sıkıca kapatın. Serin ve kararanlık bir ortamda bekletin. Bir hafta içerisinde turşunuz hazır olacaktır. Kiraz turşusunu o şekilde de tükete bilir veya kavura da bilirsiniz. Sizin için kiraz turşusu tarifi vereceğim. Not: Eğer turşunuz tuzlu ise kullanacağınız kadarını suyun içine koyup biraz tuzunun gitmesini sağlaya bilirsiniz.

Kiraz Turşu Kavurması

Çekirdeklerinden ayırdığımız kirazları, fazla tuzundan arındırmak için suyun içinde yarım saat karar bekletelim. Doğradığımız soğan, sarımsak ve kapya biberleri ufak ufak doğrayım kızartalım. Üzerine kirazları ekleyip bir süre pişirelim. Piştikten sonra üzerine maydanoz, dereotu, reyhan, nane, fesleğen gibi yeşil bitkiler ekleyebiliriz. Servis edeceğiniz kavurmanızı meyve ile servise sunmanızı öneririm benim favorim kayısı….